Vlna tsunami, která o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu, si vyžádala nejméně 429 mrtvých. Zpřesněnou bilanci v úterý oznámily úřady, které dalších 154 lidí pohřešují. Zraněno bylo na 1500 lidí, informovala agentura DPA.

České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi. Podle nové bilance se při tsunami zranilo 843 lidí, dalších 28 se pohřešuje. Bilance nemusí být konečná. Indonéské úřady také oznámily, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané.

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy.

Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami. Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 tisíc lidí.

Indonéský prezident Joko Widodo nařídil národní meteorologické agentuře nakoupit detektory schopné včas varovat obyvatele před vlnami tsunami. Řekl to v pondělí novinářům při návštěvě ostrova Jáva, kde si víkendová přívalová vlna tsunami vyžádala nejméně 280 obětí a přes tisíc zraněných. Záchranáři stále hledají přeživší a mrtvé, vysoké vlny tam přitom hrozí až do středy, informovala agentura Reuters.

Zkáza po tsunami je vidět na každém kroku. Sopka Krakatoy dál chrlí lávu a popel

Úřady nevydaly předem žádné varování, obyvatele proto vlna zaskočila. Zasáhla také venkovní stan, v němž se právě konal koncert místní skupiny Seventeen. Jeden její člen, stejně jako manažer katastrofu nepřežili.

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o tsunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. "Byl to omyl, litujeme toho," uvedl Nugroho. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokrát nepředcházelo zemětřesení.

Na sociálních sítích ale Indonésané úřady za tuto chybu rozhořčeně kritizují.

Zástupci mezinárodního střediska pro tsunami se ale postavili na stranu indonéských úřadů, když sdělili, že tsunami vyvolaná vulkanickou činností je vzácná. Častěji se dá vlna předpovědět při zemětřesení.

"Obvykle vlnám tsunami předchází zemětřesení, a proto nyní místní obyvatelé nebyli varováni, aby mohli včas uniknout," řekl prezident. Zároveň přiznal, že předvídat sobotní tsunami bylo nad schopnosti místních úřadů. Proto prezident nyní nařídil Meteorologické, klimatické a geologické agentuře (BMKG), aby příslušná zařízení nakoupila.

Také šéfka MBKG Dwikorita Karnawatiová přiznala, že senzory agentury v místě nereagovaly, protože jsou schopné zaznamenat tektonickou aktivitu, a nikoli tu sopečnou. Dodala, že agentura se bude snažit co nejdříve nainstalovat do moře přílivové brány, které by detekovaly vlny u pobřeží.

Americká televize CNN v pondělí uvedla, že nejde o první případ, kdy indonéské úřady včas nevarovaly obyvatele před přírodní katastrofou. Například letos v září, kdy si zemětřesení a vlna tsunami na ostrově Sulawesi vyžádaly přes 2000 obětí, si také mnozí stěžovali, že varování nedostali.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí řekl, že "podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi tsunami žádní cizí státní příslušníci, tedy ani čeští občané". "Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat," dodal.

Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě.

"Chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám postiženým tsunami v Indonésii. Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě," napsal na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté.

Po výbuchu sopky Krakatoa zasáhla pobřeží Indonésie vlna tsunami

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho k nové bilanci řekl, že obětí může být víc, protože z některých postižených míst zatím nepřišly informace. "Tsunami mohla nejhůř postihnout obyvatele ostrůvků v Sundském průlivu," řekl.

Za oběti se v neděli pomodlil papež František a řekl, že je myšlenkami s lidmi, které zasáhly těžké přírodní pohromy.

Český prezident Miloš Zeman v neděli kondoloval indonéskému prezidentovi a jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.

Tsunami zasáhla koncert populární skupiny Seventeen

Po výbuchu sopky Krakatoa zasáhla pobřeží Indonésie vlna tsunami

Tsunami zasáhla koncert populární skupiny Seventeen

Zkáza po tsunami je vidět na každém kroku. Sopka Krakatoy dál chrlí lávu a popel