Je dost dobře možné, že rok 2019 přinese zásadní objev, který změní svět technologií na desítky let dopředu. Během následujících dvanácti měsíců se to ale pravděpodobně nikdo nedozví nebo se potenciál nové technologie neprojeví. Role vědců, výzkumníků i futurologů je nevděčná − nejde úplně přesně naplánovat, co a jak se stane a jak rychle se nové objevy podaří prosadit v komerční praxi.

Ani největší změny, které se dotknou stovek milionů lidí v příštím roce, nejsou žádné horké novinky. Operátoři, výrobci telefonů i dalších zařízení se například těší na příchod nové generace mobilních sítí. Na spuštění 5G sítí se ale všichni připravují už více než dekádu.

Velkým technologickým překvapením také brání praxe, kdy výrobci ukazují nové technologie a produkty půl roku i více dopředu. V roce 2019 například mají být hitem telefony, které lze rozložit na velikost tabletu, nebo notebooky, které budou zase o kousek tenčí a úspornější. Oba typy zařízení přitom už byly k vidění dříve, jen je nebylo možné sériově vyrábět.

20 Gbps – 5G

Sítě 5G budou v následujícím roce největší téma. Nové sítě mají nabídnout přenosovou rychlost 20 Gbps, což je přibližně stokrát více než běžně dosahované rychlosti v LTE sítích. V praxi budou rychlosti citelně nižší.

3 snímače

na zádech telefonu se stávají standardem – tradiční, širokoúhlý (rybí oko) a optický zoom, který objekty přiblíží dvakrát nebo třikrát v závislosti na kvalitě použité optiky.

2 krát

budou mobilní sítě posilovat svou pozici na trhu oproti xDSL či wi-fi. Už nyní nabízí LTE v průměru vyšší přenosové rychlosti, a to dvojnásobně ve srovnání s internetem přes telefonní rozvody i wi-fi přípojky. V novém roce by si mobilní sítě měly náskok udržet.

40 tisíc

korun ve své nejlepší verzi bude stát nejočekávanější telefon příštího roku – Galaxy S10 od Samsungu. Telefon s touto cenou má mít obří úložiště s kapacitou 1 TB dat (tisíc gigabajtů). Ještě dražší může být varianta s podporou 5G sítí, která se bude prodávat později.

Odhady budoucnosti na několik měsíců dopředu lze navíc provádět spolehlivěji než dříve i díky záplavě úniků informací, ať už jde o pokoutní fotografie z čínských sociálních sítí, nebo o objevení zajímavých produktů přihlášených k certifikaci u regulátorů po celém světě. Díky tomu například víme, že moderní telefony budou mít nahoře místo vykrojení pro fotoaparát a další senzory v následujících měsících jen malé dírky vyříznuté v obrazovce. Díky rostoucímu konkurenčnímu tlaku se navíc už první modely tohoto typu představily v Číně, prodávat se ale budou nejdříve v lednu. Ty nejlepší telefony příštího roku také budou moci ukázat ve stavové liště zbrusu novou ikonku 5G.

Rychlejší mobilní sítě s drahými daty

Největší potenciál ovlivnit život běžného uživatele má příchod nové generace mobilních sítí označovaných jako 5G. Operátoři slibují padesátinásobnou rychlost stahování oproti LTE, desetkrát rychlejší odezvu sítě, nahrazení klasického pevného internetového připojení či propojení chytrých automobilů i milionů senzorů v silnicích, budovách a rozvodech energií. Slibují nové aplikace, obchodní modely a příležitost odemknout zatím netušené možnosti.

Na rok 2019 slibují testovací provoz 5G sítí i čeští operátoři, kteří už nyní nové technologie zkoušejí alespoň v laboratorních podmínkách. Budování sítí nové generace bude v Česku záležet na výsledku aukce potřebných kmitočtů a na podmínkách, které stanoví Český telekomunikační úřad. K aukci by mělo dojít až v polovině příštího roku a zatím to nevypadá, že by český telekomunikační oligopol zrušil datové limity u mobilních tarifů. Optimistická není ani předpověď ohledně příchodu čtvrtého operátora, který by podnítil vznik reálné konkurence, jako je Free ve Francii a Itálii.

Zároveň nelze očekávat naplnění slibů o padesátinásobném zvýšení rychlosti stahování − na jednoho uživatele totiž standardy počítají s maximální rychlostí stahování 1 Gbps, to je "jen" 5−10krát více než maximum současného LTE − ani takovou rychlost přitom uživatelé nemají jak v telefonech využít. V první vlně navíc sítě 5G nebudou tak rychlé. Podobné to bylo u LTE. První měření ukazovala 40 megabitů za sekundu, letos jsme naměřili i 200 Mbps.

K novým mobilním sítím se během následujícího roku připojí jen malé množství telefonů, i když si zákazníci budou moci vybírat mezi celou řadou značek − stále populární Apple však nabídne podporu 5G sítí až v roce 2020. Rychlému nástupu 5G sítí brání také administrativní drobnost − zatím ještě neexistuje finální verze standardu. První vlna standardů má projít finálním schválením v březnu 2019, plná verze pak přijde až o rok později, na konci prvního čtvrtletí roku 2020.

Jako drobnou náplast na pomalý nástup 5G sítí si fanoušci rychlých dat budou moci pořídit vlastní rychlou bezdrátovou síť doma. Pomůže jim v tom standard wi-fi 6 − nástupce dnešní "5GHz" wi-fi se snáze zapamatovatelným označením. Během roku 2019 se začnou prodávat první telefony a notebooky s logem wi-fi 6, citelnou investicí však bude také nákup nového domácího routeru. Ty s podporou wi-fi 6 budou v první vlně stát přibližně deset tisíc korun a opět potrvá pár let, než se z novinky stane běžná komodita.

Podobně jako u extrémně rychlých přenosů dat v sítích 5G bude i rychlejší wi-fi fungovat pouze na krátké vzdálenosti a nebude mít ráda zdi a jiné překážky. Vedle podpory sítí 5G a možná i rychlejších wi-fi sítí se mobily v roce 2019 dočkají ještě většího vlivu umělé inteligence a strojového učení. Googlu se nepodařilo splnit slib, že začne v Česku nabízet svého inteligentního asistenta, ale mohlo by se to povést právě v průběhu roku 2019.

V příštím roce poroste vliv strojového učení. Ještě více telefonů než letos nabídne úpravy fotografií přímo v mobilu − fotoaparát v telefonu snímek vyvolá a upraví, jako by to udělal profesionál v průběhu postprodukce.

Jasnější obraz i v Česku, hlavně přes internet

Rok 2019 přinese i televizní změny, které se dotknou i lidí bez zájmu o moderní technologie. Kvůli příchodu nových mobilních sítí se totiž začnou na konci roku 2019 vypínat televizní vysílače standardu DVB-T. Nebude to žádná apokalypsa − k plošnému vypnutí stávajícího vysílání dojde až o rok později.

Přechod na nový vysílací standard přitom neznamená, že by se výrazně zlepšila kvalita obrazu. České televizní stanice zatím nejsou připravené na vysílání v rozlišení 4K, které umí zobrazit drtivá většina nových televizorů. Až miliardy korun by je stála nová technika potřebná pro natáčení, zpracování a odbavení vysílání se čtyřnásobkem obrazových bodů. Zároveň by pozemní vysílání ve vyšším rozlišení znamenalo více než dvojnásobné náklady na samotné vysílání − podobné to bude i u satelitního vysílání.

 

Bezdrátová džungle 2019

 

Přesto se právě rok 2019 stane rokem, kdy se 4K dostane vedle YouTube a Netflixu i do televizního vysílání. První vlaštovkou už nyní je NASA TV v nabídce internetové televize Kuki TV. V roce 2019 chce se 4K obrazem experimentovat služba O2 TV, která má asi 300 tisíc diváků. Na 4K obraz už je připravený nový set-top-box od O2 i aplikace pro chytré televize. O2 bude pravděpodobně ve 4K vysílat nejprve vybrané fotbalové zápasy a nakoupené pořady. Sledování videa ve vysokém rozlišení znamená vysoké požadavky na rychlost připojení − minimem je asi 20 megabitů za sekundu. Dobrou zprávou přitom je, že i v roce 2019 bude pokračovat zvyšování rychlosti internetu v Česku. Může za to konkurenční boj mezi společností Cetin, která vznikla oddělením od O2, a ostatními operátory. Ať už jde o kabelovou UPC, kterou letos se třemi dalšími poskytovateli kabelové televize (a internetového připojení) koupil Vodafone, nebo o lokální provozovatele připojení přes optické sítě nebo prostřednictvím bezdrátových technologií. Do boje o zákazníky se přitom vedle kabelů zapojuje i LTE, s připojením domácností se počítá i u 5G sítí.

jarvis_5c1bb704498e6a73a3551e25.jpeg

Jen Cetin odhaduje, že v roce 2019 budou mít asi dva miliony zákazníků k dispozici internetové připojení s rychlostí 100 Mbps. Poloviční rychlost, stále dostatečně vysokou i pro sledování 4K videa, by měli mít k dispozici majitelé tří milionů přípojek xDSL. Reálně nejrychlejší připojení však v Česku podle měření na serveru DSL.cz nabízí mobilní připojení přes LTE. Zatímco v xDSL sítích byl naměřený průměr 18 Mbps, u LTE šlo o dvojnásobek. Vyšší rychlost u LTE je nicméně i výsledek odlišného obchodního modelu. Mobilní operátoři neomezují rychlost, omezují množství dat. U pevného internetu se naopak ceny liší podle nabízené rychlosti stahování, spousta lidí proto volí pomalé varianty.

Vedle rychlého internetu, který je v domácnostech primárně zdrojem zábavy, se v roce 2019 budou dál rozšiřovat projekty založené na principu internetu věcí. Vedle "chytrých" termostatů nebo bezpečnostních kamer se bude dařit větším projektům zaměřeným na zlepšení kvality života ve městech. Může jít o parkovací místa se senzory, které poznají, zda je místo obsazené, nebo volné a podobně.

Zdraví a technologie hezky spolu

Ještě před koncem letošního roku Apple zpřístupnil aktualizaci svých hodinek Apple Watch Series 4, která přinesla novou funkci − měření elektrické srdeční aktivity, které lze použít k odhalení různých srdečních chorob. Tvorba elektrokardiogramu s použitím hodinek na zápěstí místo tradičních elektrod je zatím certifikovaná pouze v USA, ukazuje ale jasně směr, kterým se vydává nositelná elektronika. Výrobci kladou mnohem větší důraz na zdraví, třeba ve spojení s kvalitním spánkem, než na fitness. I ty nejlevnější modely elektronických náramků umožňují měřit tepovou frekvenci a sledovat trendy, které mohou vypovídat o zdravotním stavu uživatele.

Chytré hodinky a fitness náramky i nadále slouží jako prodloužená ruka chytrých telefonů, posilují však jejich autonomní funkce. Stále běžnější je možnost použít samotný náramek nebo hodinky pro záznam fyzické aktivity včetně GPS dat bez telefonu. Hodinky a náramky Fitbit či Garmin a hodinky se systémem Wear OS s NFC čipy lze použít bez telefonu i k placení. Podle dostupných informací budou v roce 2019 moci platit čeští uživatelé i hodinkami od Applu.

Díky nástupu technologie eSIM se mohou hodinky také samy o sobě připojit k internetu nebo mohou posloužit k volání, jako to umí Apple Watch i Galaxy Watch od Samsungu. Samotné rozšíření eSIM usnadní také připojení notebooků a dalších zařízení k internetu.

Skomírající hvězdy byznysu

Dramatický růst prodejů chytrých zařízení pravděpodobně končí, některé technologie však zažívají mnohem prudší ochlazení než smartphony, u kterých došlo k nasycení trhu miliardami zařízení. Rok 2019 bude náročný pro technologie, o kterých se v uplynulých letech hovořilo s nadšením a velkým očekáváním. Největší změnou prošla nálada u kryptoměn. Hodnota bitcoinu je čtvrtinová ve srovnání s loňským prosincem a její vývoj nevypadá dobře. Ani jiné kryptoměny nevzbuzují takový optimismus jako před rokem či dvěma. Otazník zůstává nad samotnou technologií blockchain, která měla přinést novou úroveň důvěry v obchodování na internetu nebo v logistice díky sledování všech transakcí a nemožnosti falšovat záznamy.

Původní nadšení, po kterém následuje skepse a odklon investorů, je znát i u dvojice zkratek VR a AR, tedy virtuální a rozšířené reality. Zklamání přineslo odhalení headsetu společnosti Magic Leap, která slibovala skutečnou revoluci v oblasti rozšířené reality. Místo toho se ukázaly ne příliš povedené brýle s omezenými schopnostmi. Virtuální i rozšířená realita zatím nacházejí využití primárně ve firemním prostředí jako výukový nebo pracovní nástroj. V domácím prostředí se rozšířenou realitu nedaří masově rozšířit ani Applu, Googlu nebo Samsungu. Rok 2019 slibuje v oblasti rozšířené i virtuální reality pokroky, nedá se ale čekat, že by speciální brýle a pohybové ovladače nahradily klasické dotykové obrazovky telefonů.

V podobné situaci je také 3D tisk − ten stále výrazně roste a posiluje svou roli ve firmách, kde slouží primárně k rychlé výrobě prototypů. Využití v domácím prostředí se omezuje na kutily a nadšence do technologií.

Bezdrátová džungle 2019