Nemá smysl předkládat prognózy růstu HDP, inflace a nezaměstnanosti. Už jen proto, že tyto prognózy zřídkakdy fungují. Ze všeho nejčastěji selžou, když je jich nejvíce zapotřebí. Jako onehdy v únoru 2009 na jednom z prvních zasedání Národní ekonomické rady vlády. Přítomný analytik z ministerstva financí byv tázán, co říkají modely, odpověděl po pravdě: "Nevím, naše modely nejsou na něco takového vůbec stavěny."

Dobrá. Víme, co smysl nemá. Jaké vyhlídky ale smysl mít mohou?

Neztrácet smysl pro humor

V první řadě jsou to politické trendy. Začněme Itálií, jednou z nejrizikovějších zemí Evropské unie. Italská vláda projektuje rozpočtový deficit ve výši 2,04 procenta hrubého domácího produktu přesně. Jak podotkla analýza banky UBS: "Ekonomové používají desetinná čísla, když chtějí dokázat, že mají smysl pro humor. Italové pak neváhali zdůraznit, že jejich precizní projekce deficitu jsou nižší než deficit Francie."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.