Nemá smysl předkládat prognózy růstu HDP, inflace a nezaměstnanosti. Už jen proto, že tyto prognózy zřídkakdy fungují. Ze všeho nejčastěji selžou, když je jich nejvíce zapotřebí. Jako onehdy v únoru 2009 na jednom z prvních zasedání Národní ekonomické rady vlády. Přítomný analytik z ministerstva financí byv tázán, co říkají modely, odpověděl po pravdě: "Nevím, naše modely nejsou na něco takového vůbec stavěny."

Dobrá. Víme, co smysl nemá. Jaké vyhlídky ale smysl mít mohou?

Neztrácet smysl pro humor

V první řadě jsou to politické trendy. Začněme Itálií, jednou z nejrizikovějších zemí Evropské unie. Italská vláda projektuje rozpočtový deficit ve výši 2,04 procenta hrubého domácího produktu přesně. Jak podotkla analýza banky UBS: "Ekonomové používají desetinná čísla, když chtějí dokázat, že mají smysl pro humor. Italové pak neváhali zdůraznit, že jejich precizní projekce deficitu jsou nižší než deficit Francie."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.