Poslední listopadový čtvrtek se ve dvanáctém patře kancelářské budovy poblíž pražské O2 areny sešlo rozšířené vedení ING Bank v Česku, aby probralo postup příprav nové on-line bankovní platformy.

Šlo o klíčové jednání před uvedením takzvané modelové banky, jak ING svou aplikaci interně nazývá, do ostrého provozu v několika evropských zemích současně.

Nizozemská finanční skupina patří mezi třicet největších na světě, své on-line služby dosud vyvíjela pro jednotlivé trhy spíše samostatně. Stejně jako v jiných odvětvích internet hranice mezi trhy smazává. "Věříme, že budoucnost bankovnictví je o chytrém mobilním telefonu a s ním spojených aplikacích," řekl v rozhovoru pro HN generální ředitel ING Bank ČR Isold Heemstra.

Agilní řízení

Oproti tradiční hierarchii organizace práce ve velkých firmách umožní například přímé propojení programátora s právníkem, odborníky na marketing, prodej a distribuci do jedné skupiny k realizaci konkrétního úkolu. Taková skupina si pak řídí a realizuje své zadání od začátku do konce.

Tímto velká zaběhnutá firma napodobuje malý hbitý start-up.

Ranní porada vedení pražské ING byla důležitá ale hlavně z toho důvodu, že probíhala metodou takzvaného agilního řízení. Ta ruší tradiční hranice mezi jednotlivými odděleními velkých firem. Zaměstnance z odlišných profesí, kteří mohou působit v různých zemích, spojuje do samostatných týmů. Banky jako ING chtějí změnit zaběhlé struktury řízení, kdy nadřízený v určitých odděleních rozdával úkoly svým podřízeným, a umožnit jednotlivým zaměstnancům
pracovat samostatně a napříč jednotlivými odděleními.

Cílem je rychleji inovovat nabídku služeb.

HN: Skupina ING má více než stoletou historii. Proč měnit způsob řízení vašeho byznysu?

Mění se prostředí, trhy i očekávání zaměstnanců. ING na to reaguje. Součástí je například masivní digitalizace, blockchain, vstup nové konkurence na trh, která přináší zákazníkům novou zkušenost. V ING věříme, že budoucnost bankovnictví je o chytrém mobilním telefonu a s ním spojených aplikacích. Není o budování tradičních kamenných poboček.

Ty samozřejmě nějakou roli hrát budou, ale banky budou svým fungováním více a více připomínat spíše technologické firmy.

Isold Heemstra (44)

Před nástupem do ING v roce 2002 spoluzaložil a vedl softwarovou společnost Auxilium Software Development.

V čele české pobočky ING Bank stojí od září 2016. Předtím působil na pozicích v rámci ING skupiny také v Kanadě, Malajsii a Německu.

Proto celou organizaci a řízení ING předěláváme tak, aby byla více agilní čili flexibilnější a otevřenější. To nám umožní rychle reagovat na změny a nové požadavky trhu. Cílem je zároveň omezit tradiční hierarchii v řízení a nahradit ji plošší strukturou a méně formální organizací, kde hlavní roli hrají vztahy jednotlivých lidí napřímo mezi sebou. Agilní metoda řízení je o omezení role manažerů, kteří něco podřízeným nařizují, směrem k umožnění větší volnosti a posílení zodpovědnosti jednotlivých zaměstnanců a týmů.

HN: Co konkrétně očekáváte, že díky agilnímu fungování banky dokážete?

Tyto metody řízení, které jsme už zavedli v Nizozemsku, Itálii, Francii či Španělsku, ukázaly, že jsme schopni připravit a uvést na trh produkty dvakrát až třikrát rychleji než dříve, když jsme fungovali tradičním způsobem. Co nám v minulosti trvalo šest měsíců, dnes zvládneme za dva až tři měsíce.

Česko bylo vybráno pro zavedení agilních metod řízení jednak díky globální strategii změnit způsob řízení celé ING, ale také protože na našem trhu plánujeme růst, nechystáme úspory ani škrty, naopak se chceme rozvíjet. Agilní řízení je způsob, který nám toto ještě efektivněji umožní.

Chceme být také atraktivní zaměstnavatel pro nové talenty, aby místo práce pro technologické firmy měli zájem o práci v moderně řízené bance, jako je ING.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Proč ING mění způsob řízení svého byznysu.
  • Jak našlo ING inspiraci ve start-upu Spotify.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se