Premiér Andrej Babiš zůstává v registru agentů Státní tajné bezpečnosti. Evropský soud pro lidská práva odmítl jeho stížnost na Slovenskou republiku, jejíž soudy opakovaně rozhodly, že je Babiš evidován jako agent StB oprávněně.

Neúspěch u soudu ve Štrasburku znamená konec kauzy, ve které premiér neúspěšně žaloval slovenský Ústav paměti národa. Premiér se již nemá kam odvolat. S informací přišel jako první týdeník Respekt a ČTK to potvrdil i sám Babiš. "Ano, takovou informaci mám. Usnesení nyní studují právníci. Právníci se vyjádřili, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku, kde jsem několikrát soud vyhrál a ústavní soud ho z nepochopitelných důvodů zrušil," uvedl šéf vlády.

Podle předsedy české vlády sport nekončí a bude pokračovat na Slovensku. "Jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal," řekl v úterý Babiš.

Andrej Babiš se na Evropský soud pro lidská práva obrátil 14. června letošního roku. V minulosti opakovaně uvedl, že nikdy s StB nespolupracoval, tvrdil také, že soudy o neoprávněném vedení v archivech vyhrál. "Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál. A vyhraju znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva," řekl Babiš novinářům v červnu letošního roku. Přesný obsah jeho stížnosti není znám, podle Respektu ale premiér nutně argumentoval porušením svých práv při postupu slovenských soudů.

Evropský soud pro lidská práva 20. listopadu rozhodl o "nepřijatelnosti stížnosti". Informace o tom, že Babiš se svou stížností ve Štrasburku neuspěl, by se měla objevit v soudní veřejné databázi během několika týdnů. Zamítnutý případ je veden pod spisovou značkou 29281/18.

Soudy ohledně Babišovy spolupráce s StB začaly v roce 2012, kdy premiér podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa, který archivuje svazky o bývalých agentech a spolupracovnících státní bezpečnosti. Žádal, aby jeho jméno bylo z archivů vyškrtnuto.

Soudy nejprve rozhodly, že je Babiš ve svazcích veden neoprávněně. Ústavní soud však nakonec rozhodl v Babišův neprospěch. Výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří tvrdili, že Babiš agentem nebyl nebo že si nic nepamatují, označil za nevěrohodné. Babiš navíc podle soudu mylně žaloval Ústav paměti národa, žaloba měla směřovat na Slovenskou republiku. S následným dovoláním neuspěl premiér ani u Nejvyššího soudu Slovenské republiky.

Po neúspěších u slovenských soudů Babiš prohlásil, že se bude kvůli své spolupráci s StB “soudit třeba do smrti”. Soud ve Štrasburku je však nejvyšší instancí, ke které je možné se dovolat. Premiér ale má ještě možnost žalovat Slovenskou republiku. Hlavním podkladem už přitom nemohou být výpovědi bývalých zaměstnanců StB, ale především archivní materiály, které o agentu Burešovi hovoří na mnoha místech.