Turecký generální prokurátor vydal zatykač na zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího a Saúda Kahtáního, blízkého poradce korunního prince Muhammada bin Salmána. Podezřívá je z podílu na vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Ankaře počátkem letošního října.

Turecko tak zvyšuje tlak na svého regionálního rivala, který čelí výzvám k mezinárodnímu vyšetření vraždy, jež by ale nejspíš vedlo k obvinění korunního prince Muhammada bin Salmána. Mladý princ je přitom de facto vládcem země.

Turecká strana žádá vydání 18 podezřelých, včetně 15 členů vražedného komanda, které zabilo Chášukdžího, uvedl včera ankarský list Daily Sabah.

Kahtání i Asírí byli po vypuknutí aféry odvoláni ze svých někdejších pozic. Kahtáního list Le Monde označil jako člověka na špinavou práci. Kvůli své nechvalné pověsti byl od dvora vypuzen, když se Rijád rozhodl Chášukdžího smrt přiznat, avšak o svou moc nepřišel. Stal se hlavou svazu pro kybernetickou bezpečnost.

Velká část pozorovatelů je přesvědčena, že se Saúdská Arábie snaží celou aféru zamést pod koberec. Mezinárodní tlak ale narůstá. Skupina amerických senátorů si vyžádala informace od tajných služeb a neskrývá, že o vině korunního prince nepochybuje. Americký prezident Donald Trump a jeho lidé ale tvrdí, že neexistuje žádný přímý důkaz jeho zapojení. Trump nechce ohrozit obří zbrojní kontrakty a potřebuje také pomoc Rijádu při zlevňování ropy. Cena benzinu je totiž důležitým faktorem domácí americké politiky.