Nedávno jsme se ženou měli debatu, co budeme dělat, až budeme mít samořiditelné auto. Lépe řečeno, co budeme dělat během jízdy.

"Já asi to, co dělám teď, protože většinou řídíš ty. A ty budeš tím pádem dělat to samé," odpověděla moje racionálně uvažující žena.

"No a co třeba konkrétně?" nenechal jsem se odbýt. Pokrčila rameny. "Budeš si číst noviny. Nebo knížku." Pak se zamyslela a dodala: "Taky se v autě budeme moct nasnídat. Nebo se vyspat, když někam pojedeme hodně brzo ráno," zamyslela se.

Na ten moment jsem čekal a šibalsky na ni za­mrkal. "Máš něco s okem?" zeptala se starostlivě, což je tak zhruba odpovídající reakce, když na vás manžel po 27 letech šibalsky zamrká.

Poznamenal jsem, že jsem měl na mysli například sex, a moje žena zavrtěla hlavou a poznamenala cosi o tom, že moje krize středního věku je opravdu hluboká, a vrátila se ke čtení časopisu.

Na sexu v autě ovšem není nic pozoruhodného, koneckonců v Americe to vždycky patřilo k dobré tradici, a někde jsem četl statistiku, že zhruba 20 procent Američanů z generace X "vyrobili" jejich rodiče z generace "baby boomers" na zadních sedadlech aut.

Což se už generaci X nepodařilo zopakovat a slavní mileniálové vznikli až na výjimky v postelích, jednak proto, že generace X dávala před sexem přednost svým kariérám, a pak samozřejmě proto, že v 90. letech už ani americká auta nebyla tak prostorná jako dřív. O evropských ani nemluvě.

S nástupem samořiditelných aut by se to mohlo změnit. Tvrdí to aspoň studie, kterou v lednovém čísle zveřejní britský odborný magazín, věnující se výzkumu turistiky. Britští vědci se zabývali všemi možnými dopady samořiditelných aut právě na tento průmysl.

Zjistili v podstatě to, co my se ženou taky. Totiž že se v autech bude mnohem více jíst a také spát, takže to ovlivní restaurační i hotelový byznys. No a z hotelového pokoje je to k sexu jen kousek. Studie vysloveně říká, že nejvíce změn mají očekávat nevěstince a legální i nelegální prostituce jako taková.

My novináři milujeme zprávy typu "vědci zjistili", a když se to ještě týká sexu a automobilů, je zájem médií a následný úspěch u čtenářů předem zaručen. Ostatně snění o "nevěstincích na kolečkách" je pro mnoho lidí stále přijatelnější než sex s roboty. V tomto případě vás při sexu robot pouze veze.

Otázka zní, kdy to bude. Technologie za posledních několik let udělala astronomický posun kupředu, podle vědců zabývajících se umělou inteligencí je však doba, kdy auta řízení plně převezmou, ještě v nedohlednu.

Ano, auta se nepochybně do deseti let stanou z velké části autonomními a podobně jako dopravní letadla zvládnou většinu cest na "autopilota". Ale stále bude třeba, aby někdo seděl za volantem. Což znamená, že se design ani způsob používání výrazně nezmění.

Doba, kdy se interiéry aut promění na malé "obýváky" (anebo "ložnice"), je desítky let vzdálená. A studie tvrdí, že na to nejsme připraveni ani psychologicky. Stačí se podívat do historie na výtahy, vlastně takové první samořiditelné vozy. A přesto měly ještě desítky let lidskou obsluhu.

Ne snad, že by lidé v první polovině 20. století ne­zvládli mačkat knoflíky. Nebo že by to pro ně bylo ne­důstojné. Ale prostě si připadali bezpečněji, když výtah někdo "řídil".

A pak je tu ta věc, že muže bude fuška od volantů odtrhnout. Řízení často milují. Je to pro ně větší zábava a vzrušení než … já nevím, třeba si číst knížku nebo časopis. Mám podezření, že tady by případný sex mohl přechod na robotická auta usnadnit.

Související