Zlaté, stříbrné a bronzové medaile jsou neodmyslitelnou součástí olympijských her. Svou hodnotu mají především v prestiži, kterou jejich získání sportovcům přináší. Cenné jsou však i pro materiál, z něhož se vyrábějí. Výjimkou samozřejmě nebudou ani medaile her v Tokiu za dva roky. Pořadatelé příští olympiády a paralympiády se však rozhodli vzácné kovy pro výrobu 5000 medailí získat originálním způsobem - z vyřazených telefonů.

Elektronický odpad (někdy také nazývaný e-odpad) je nejrychleji rostoucí částí světového toku odpadů. Je velmi nebezpečný pro životní prostředí, ale zároveň se označuje jako "městský důl".

Zlatou žílu, ale i stříbrnou, bronzovou a další, představují nefunkční telefony, tablety, počítače a další přístroje.

Zlatá medaile

K získání 6 gramů zlata, což je minimum, na kterém trvá Mezinárodní olympijský výbor (zbytek kovu v nejprestižnější medaili je ve skutečnosti stříbro), je potřeba přibližně 200 až 250 telefonů.

Organizační výbor tokijských her 2020 vyzval japonské občany, aby zapátrali ve svých šuplících a zastaralou zapomenutou elektroniku mu darovali.

Od dubna, kdy byl projekt spuštěn, pořadatelé získali 16,5 kilogramu zlata (54,5 procenta z cílových 30,3 kilogramu) a 1800 kilogramů stříbra (43,9 procenta cílového objemu 4100 kilogramů). 2700 kilogramů bronzu, který pro výrobu medailí potřebovali, už získali. Cílem je získat 100 procent kovů pouze z elektronického odpadu japonských domácností. 

"Tato iniciativa představuje příležitost pro lidi z celé země podílet se na hrách Tokio 2020," řekl britskému zpravodajskému serveru BBC Masa Takaya, mluvčí Tokio 2020. Pro Japonce je totiž důležitá i symbolika akce. Ve vyřazené elektronice vidí nekonečné množství emocí a vzpomínek v podobě jedniček a nul, které jimi prošly. "Myslím, že je velice důležité mít medaile plné nadějí a snů Japonců," říká japonská zápasnice Eri Tosaka, zlatá medailistka z Ria, v propagačním videu tokijského olympijského kanálu na YouTube.  

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká je světová produkce elektronického odpadu? Co se z něj dá vytěžit?
  • Kolik kilogramů zlata se válí v českých šuplících?
  • Co s "bezcenným" zbytkem telefonů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se