Ještě loni v prosinci kurz digitální měny bitcoin atakoval rekordní cenu 20 tisíc dolarů za jednu virtuální minci. Za poslední měsíc roku tak svou hodnotu z listopadu 2017 skoro ztrojnásobil. To do obchodování s nejstarší kryptoměnou světa, vzniklou v roce 2009, nalákalo spoustu začínajících investorů. Nyní je ale situace odlišná. Bitcoin i další stovky digitálních platidel od začátku roku setrvale ztrácejí na hodnotě a s tím klesá i jejich atraktivita.

"Spousta lidí si myslela, že díky bitcoinu přes noc zbohatne. Jako odborníci na digitální měny jsme nezkušené investory vybízeli k opatrnosti. Naše varování si ale většina z nich k srdci nevzala, a spousta lidí tak bohužel přišla o velké peníze," říká hlavní analytik finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal, který vysvětluje, co pád bitcoinu zapříčinilo, a zároveň odhaduje, jaká bude jeho další budoucnost.

HN: Proč jsme po velké loňské popularitě bitcoinu, která hnala jeho ceny vzhůru, v současnosti svědky tak razantního propadu jeho ceny?

Když se podíváme na předchozí významný propad bitcoinu na přelomu let 2013 a 2014, můžeme ho přičíst krachu velkých bitcoinových burz. Nic takového se ale letos nestalo, takže jediné vysvětlení může spočívat v tom, že jde o přirozenou korekci kurzu. Jde zkrátka o splasknutí nafouknuté bubliny, na čemž se také shoduje většina analytiků.  

HN: Může to být dáno tím, že lidé, které k bitcoinu koncem loňského roku přilákal jeho silný kurz, se od této kryptoměny s jeho oslabením odvrátili?

Podle mě je tohle ten hlavní důvod. Do bitcoinu zkrátka naskočila spousta lidí, kteří nikdy předtím obchody s kryptoměnami neprováděli a neměli s nimi zkušenost. Když byl kurz relativně vysoko, nakupovali tihle lidé bitcoiny pořád dál, čímž se bublina přifukovala. Když pak naopak začala cena padat, rychle zpanikařili a začali ve velkém prodávat, což míru výkyvu kurzu ještě znásobilo.  

Na institucionalizovaných měnových trzích takový vývoj vidět nebyl, protože na těch se pro změnu pohybují profesionální investoři, kteří tak snadno panice nepodléhají.

HN: Někteří říkají, že vinu na oslabování kurzu nesou také obchody s takzvanými ICOs – prvotními úpisy digitálních měn, což je obdoba úpisů firem na burzu. Na trhu se objevila spousta projektů, které získávaly financování prostřednictvím kryptoměn, řada z nich byla ale podvodná. Jaký to mělo podle vás vliv na oslabování bitcoinu?

To je těžké posoudit. Problémy s ICOs byly vidět už loni, když kurz bitcoinu ještě stále rostl. Tyhle projekty se ale většinou financovaly přes jiné měny, jejichž kurzy se díky tomu také uměle nafukovaly. Nejvíc jich šlo přes měnu ethereum, u níž přitom došlo ke korekci kurzu už loni.

Obecně bych za deziluzí méně poučených investorů viděl nenaplněná očekávání.

Od bitcoinu nebo blockchainu (decentralizovaná účetní databáze, na níž měna běží, pozn. red.) čekali, že tyhle technologie rázem změní svět. Když ale nebyly vidět rychlé výsledky, tak přišlo zklamání.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Znamená současný vývoj konec bitcoinu?
  • Kolik by do kryptoměn měli lidé maximálně investovat?
  • Co by si měli uvědomit lidé, kteří si mylně myslí, že existuje nějaké dno, pod které už cena nepůjde?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se