Američan Scott Simons má na svém autě espézetku ITSFLAT. Je placatá. Ano, řeč je o naší planetě. Rodák z Utahu byl jedním z návštěvníků města Denver, kde se lidé přesvědčení o placatosti Země sešli ve čtvrtek a pátek na své výroční konferenci. Už druhé v pořadí. "Do pěti let se o tom, že Země není kulatá, dozví většina obyvatel naší planety. A možná pak nastane společenský kolaps," řekl reportérům.

Jak píše server Daily Beast, "Země je plochá" je dnes asi nejrozšířenější konspirační teorií. A navzdory tomu, že opak dokázali už před mnoha tisíci lety staří Řekové, počet jejích stoupenců roste. Zejména ve Spojených státech, ale i v dalších vyspělých zemích. Je to paradox. Žijeme v době, kdy populace je nejvzdělanější a nejinformovanější. Nebo jsme o tom aspoň přesvědčení. Ale stejně stále přibývá lidí, kteří věří pitomostem.

Věděli jste, že je v Česku více než 20 tisíc lidí v nejrůznějších facebookových skupinách, kde se radí, jak používat "zázračný lék" jménem MMS? Případně CDS? "Funguje" na léčbu ekzémů, akné či cukrovky, ale podle stoupenců této "léčby" zabírá i na většinu druhů rakoviny. Co je tou zázračnou účinnou látkou? Obyčejný kysličník chloričitý. Tedy přísada, kterou najdeme především v nejrůznějších bělidlech, ale také přípravcích na čištění bazénů.

No a pak jsou tu lidé, kteří se bojí chemtrails, tedy těch zlých a nebezpečných bílých čar, jež za sebou nechávají na obloze proudová letadla. A nelitují peněz ani času a pobíhají kolem svých domovů s lahvemi octa, protože ocet přece proti chemtrails ZARUČENĚ zabírá.

Nesmíme zapomenout na ty, kteří neočkují děti, protože očkování SAMOZŘEJMĚ způsobuje autismus, a ani na 77 procent Američanů, kteří podle průzkumu AP/GFK z roku 2011 věří na existenci andělů. Nebo reptiliánů, těch divných lidí s ještěřím ocasem, kteří jsou potomky mimozemšťanů a řídí americkou i světovou politiku?

Namočený je v tom kdekdo. Samozřejmě NASA, kde pravděpodobně přes německé raketové inženýry sahají nitky až k nacistům, a také Židé, nebožtík Stanley Kubrick (ten režíroval přistání Apolla na Měsíci, pamatujete?) a z lidí aktivních v současnosti určitě George Soros či Elon Musk.

Jak je to možné? Kde se v nás tyhle nesmysly berou a proč jejich stoupenci dávají takovou energii do toho, aby o svých "pravdách" přesvědčili ostatní? Jedna věc je sem tam na nějakou pitomost skočit, to se stane každému. Ale něco jiného je natáčet na video, jak správně vykoupat miminko s vyrážkou ve vaničce s bělidlem, anebo jet na mezinárodní konferenci o placaté Zemi, kde je − podržte se stolu − účastnický poplatek 350 dolarů?

Lidská hloupost byla vždycky příležitost udělat dobrý byznys. Ostatně Jim Humble, který "objevil" zázračné účinky kysličníku chloričitého, založil místo kliniky církev a stal se díky tomu multimilionářem. Na naivitě, nevzdělanosti nebo tuposti vydělává spousta lidí. Ale tak jednoduchá rostoucí obliba konspiračních teorií není.

Může to souviset s tím, že ne každému se v dnešním světě vede dobře. Stále slyšíme, jak likvidujeme chudobu, porážíme dříve nevyléčitelné nemoci a plánujeme další cesty do vesmíru. Tak proč, zatraceně, nejsme denně od rána do večera šťastní? Jak říká komik Nick Griffin: "Rozumím tomu, že celebrity vyzývají k boji proti klimatické katastrofě. Jsou to krásní a bohatí lidé, prokristapána. Ale já jsem rozvedený, s depresemi a bez peněz. Když začne klimatická katastrofa příští úterý, zas tak velká změna životního stylu to pro mě nebude."

A možná věříme neuvěřitelnému (a nesmyslnému) i proto, že jsme v tom propojeném a "přeinformovaném" světě vlastně osamělí. Že je čím dál těžší najít spřízněnou duši a s ní pak společnou řeč. Lidé tvrdící, že Země je placka, nabízejí naproti tomu otevřenou náruč. A krásnou pevnost vystavěnou z ignorance a lidské hlouposti, ve které je tak snadné a možná i krásné se zabarikádovat.

Takové lidi nepřesvědčíte fakty, logikou ani realitou. Takovým můžete nabídnout jen nějakou ještě lepší konspirační teorii. Určitě na tom už mnozí pracují.

Související