Širší vedení KSČM v úterý doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě. Předtím vysvětloval komunistům svůj pohled na aktuální kauzu kolem svého syna, která nynější politické napětí vyvolala, premiér Andrej Babiš (ANO).

Podporu Babišovi vyjádřily večer předsednictvo i výbor ANO. Pro další osud Babišova kabinetu bude rozhodující postoj vládní ČSSD. Vedení a poslanci sociálních demokratů se sejdou ve středu.

Klub KSČM bude o svém postoji jednat ještě v pátek ráno. "Ústava říká, že poslanci nemohou přijímat příkazy. Toto je doporučení poslaneckému klubu, ale jak znám členy našeho klubu, tak doporučení budou respektovat," řekl novinářům po zhruba dvouhodinovém zasedání předseda komunistů Vojtěch Filip. Sám bude v souladu s doporučením výboru hlasovat, dodal. KSČM podpořila v červenci vládu ANO a ČSSD v hlasování o důvěře. Babiš své jednání s komunisty zatím nekomentoval, novinářům se vyhnul.

Za šéfa ANO se jednomyslně postavilo i předsednictvo a výbor ANO. K informacím o údajném únosu Babišova syna se tak vyjádřily stejně jako předtím poslanecký klub hnutí. Šéf klubu Jaroslav Faltýnek po úterním jednání širšího vedení ANO novinářům řekl, že předpokládá, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě neuspěje.

Opozice má momentálně 92 hlasů pro nedůvěru vlády. Potřebuje jich ale nejméně 101, tedy alespoň devět poslanců z vládních stran nebo z KSČM. Sociální demokraté mají stejně jako komunisté 15 poslanců.

Předsedové pěti opozičních stran - ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - v úterý vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby po případném pádu vlády ANO a ČSSD znovu nejmenoval premiérem Babiše. Podle opozičních stran by měl podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný předseda vlády, přehodnotit i šéf ČSSD Jan Hamáček.

Zeman už dal najevo, že by Babiše znovu pověřil sestavením vlády. Hamáček za nejlepší řešení považuje pokračování současné vládní koalice, ale s jiným premiérem, pro ANO je ovšem výměna jeho šéfa v čele kabinetu nepřijatelná.

Nynější napětí na politické scéně odstartovala skrytě natočená reportáž s Babišem mladším o jeho údajném zavlečení na Krym. Opoziční politici požadují po Babišovi, aby případ kolem svého syna, který stejně jako on čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo, důkladně vysvětlil. Někdejší náčelník generálního štábu české armády a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel v úterý řekl serveru iROZHLAS.cz, že cesta Babišova syna na Krym nepochybně vzbudila zájem ruských tajných služeb. Mohl tak podle něj vzniknout potenciál pro vydírání premiéra. Babiš kauzu považuje za součást připravené a načasované kampaně, která ho má dostat z politiky.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek v úterý novinářům řekl, že na kauze údajného únosu Babiše mladšího pracuje policejní tým, který má maximální podporu. Policisté jsou podle něj od loňského listopadu v kontaktu i se zahraničními partnery, a to nejen ve Švýcarsku, kde premiérův syn bydlí a kde s ním novináři serveru Seznam Zprávy natočili reportáž. V ní premiérův syn uvedl, že jeho otec chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, a otcovi spolupracovníci ho proto drželi na Krymu. Babiš synovy výroky odmítl, přičítá je schizofrenii, kterou podle něj jeho pětatřicetiletý syn trpí.

Policie zatím nedisponuje posudkem zdravotního stavu premiérova syna, do vyšetřovacího týmu ale byl přibrán soudní znalec k jeho získání, musí však komunikovat se Švýcarskem. Podle Hamáčka je klíčové, aby byl zdravotní stav Babiše mladšího posouzen. Zároveň předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři kauzy kolem Babiše mladšího, tedy novináři i premiér. Cestu Andreje Babiše mladšího na anektovaný Krym zkoumají také ukrajinská oficiální místa.

Opoziční strany, které chtějí vyslovit nedůvěru vládě, ještě před rozhodnutím KSČM podržet vládu věřily, že jejich návrh má šanci na úspěch. S ohledem na některá vyjádření poslanců či ministrů podle nich nepanuje v ČSSD jednota. Například pražští sociální demokraté vyzvali grémium strany, aby se zasadilo o výměnu na postu předsedy vlády. Požadují i to, aby kvůli zajištění nestranného vyšetřování přešlo ministerstvo spravedlnosti od ANO pod ČSSD. Pokud ANO personálním požadavkům nevyhoví, měli by podle pražské ČSSD ministři strany rezignovat a připojit se k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.