Rozhodnutí, zda vložit peníze do dluhopisového fondu, závisí podle Borise Tomčiaka, stratéga společnosti Finlord, zejména na době, po kterou hodlají lidé své volné prostředky oželet.

"Pokud mají investiční horizont dlouhodobý, třeba si spoří na důchod, tak se mohou dluhopisům klidně vyhnout a dát peníze do akcií či nemovitostí, jednoduše dynamičtějších aktiv," říká v rozhovoru pro HN Tomčiak.

HN: Když se podíváme na letošní vývoj na dluhopisových trzích, ceny těchto cenných papírů klesají. Co je důvodem?

Důvodem je, že rostou úrokové sazby. Vidíme to především v USA, kde se požadovaná výnosnost desetiletých amerických vládních dluhopisů pohybuje okolo 3,2 procenta. Přitom ještě na začátku roku to bylo jen okolo 2,5 procenta a před dvěma lety to bylo pod dvěma procenty. Zde platí inverzní vztah, tedy že pokud rostou výnosnosti, cena dluhopisů naopak klesá. Vidíme to na všech amerických dluhopisových fondech. Například velký fond iShares Core U.S. Aggregate Bond (AGG) ztratil za posledních dvanáct měsíců pět procent. Takže ta ztráta je významná. V Evropě také sledujeme ztráty, ale ne tak vysoké, jelikož nárůst úrokových sazeb v Evropě je pomalejší − Evropská centrální banka ještě nezvyšuje sazby, činí tak jen okrajové banky, včetně ČNB.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete, jestli není lepší dát peníze například na spořicí účet nebo jak si vybrat z nabídky dluhopisů menších podniků.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se