Únor 2017, Andrej Babiš očekávatelně obhájil předsednictví hnutí ANO a vyhlásil nové plány. Mimo jiné chtěl skoncovat s pobídkami pro firmy: "Myslíme, že bychom měli zrušit veškeré daňové pobídky, naše ekonomika to už nepotřebuje," uvedl Babiš. Je o rok později a ten samý Babiš naopak navrhuje dalekosáhlou novelu zákona o pobídkách. Rušit je už rozhodně nehodlá. "Myslíme si, že naše ekonomika se nachází v situaci, kdy skutečně není potřeba motivovat všechny, ale je třeba motivovat vybrané investory a je velice důležité pečlivě zvažovat, jakým způsobem," uvedl Babiš.

Premiér tak dokonale ilustruje českou debatu o tom, jak nalákat do ekonomiky zajímavé firmy − je to ode zdi ke zdi. A to už dvacet let. Pro jednu skupinu, kterou dlouho v politice reprezentovala ODS, jsou pobídky jen křivením trhu. Pro druhou, dlouho reprezentovanou ČSSD, jsou všelékem.

Ani jedno není pravda. Investiční pobídky jsou v nějaké podobě součástí všech vyspělých ekonomik, které chtějí být zajímavé pro investory. Jen musí být nastaveny chytře.

Investiční pobídky v Česku

Co stát nyní podporuje investičními pobídkami

Zpracovatelský průmysl

Zavedení či rozšíření výroby ve 23 oborech od potravinářských výrobků až po výrobu nábytku.

Technologická centra

Vybudování nebo rozšíření centra zaměřeného na výzkum, vývoj a inovace technicky vyspělých výrobků, technologií a výrobních postupů pro použití ve výrobě.

Centra strategických služeb

Zahájení či rozšíření činnosti centra sdílených služeb, centra pro tvorbu softwaru, high-tech opravárenského centra, datového centra, call centra.

Dosavadní formy pobídek

Sleva na dani pro právnické osoby na 10 let.

Podpora na vytvořené pracovní místo až do výše 300 tisíc korun.

Podpora na školení a rekvalifikaci až do výše poloviny nákladů.

Podpora na pořízení dlouhodobého majetku až do výše 10 procent způsobilých nákladů u strategických investiční akcí.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa nyní předkládanou novelu považuje za posun dobrým směrem: "Za velmi důležité pokládám například snížení minimálních limitů pro požadované objemy investic a počty pracovních míst. Pobídky se stanou dostupnými i pro menší podniky. Není přitom žádným tajemstvím, že právě mezi nimi je mnohem více těch ryze českých. A právě kultivaci podhoubí pro růst domácího kapitálu česká ekonomika potřebuje jako máloco jiného. Zpřístupnění pobídek menším firmám je tak jednou z elegantních, ekonomicky racionálních cest, jak postupně oslabit tolik kritizovaný odliv zisků do zahraničí."

Viceprezident Svazu průmyslu i dopravy Radek Špicar jen lituje, že změny přicházejí tak pozdě: "Několik let jsme vládu upozorňovali, že je potřeba zákon novelizovat, a jsme rádi, že se to podařilo. Motivovat investory k získání pobídky tím, že vytvoří co možná nejvíce nových pracovních míst v ekonomice, která trpí chronickým nedostatkem zaměstnanců, už nedávalo příliš velký smysl."

Za zaměstnance souhlasí i předák českých odborářů, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula: "Vítáme, že jedna ze vstupních podmínek pro získání pobídky je, že alespoň 80 procent zaměstnanců musí mít sjednánu mzdu nejméně ve výši průměrné mzdy v kraji, kde se investice realizuje."

Očekávání jsou tedy veliká. Nyní je ale otázkou, zda to nedopadne jako vždycky. Tímto směrem se měly investiční pobídky posunout už s novelou z roku 2012, ta se ale z velké části nakonec minula účinkem.

ODS versus ČSSD

Na počátku všeho bylo usnesení číslo 298. Dne 10. červ­na 1998 úřednická vláda Josefa Tošovského přijala to, o čem se na chodbách ministerstev průmyslu a financí mluvilo už roky: "Vláda souhlasí s uplatňováním investičních pobídek pro investory v České republice." Kabinet následně uložil ministrům financí, práce a sociálních věcí a průmyslu a obchodu připravit příslušné návrhy zákonů.

Vypadá to jednoduše, ale realizace nebyla bez ztráty kytičky. Třeba jen základní podmínka, že investor, který chce podporu, musí na zelené louce investovat alespoň 25 milionů dolarů. Už ten samý rok byl limit snížen na 10 milionů dolarů.

Celý záměr se bohužel navíc nestal pevným konsenzem v posttransformační rozvíjející se ekonomice, ale naopak jablkem sváru mezi politickou pravicí a levicí. Pro ODS se stal koncept naprosto nepřijatelným. Hned po přijetí jej předseda ODS Václav Klaus označil za neefektivní "umělé daňové pobídky". Všechny novely zákona tak později pravice odstřelovala. V roce 2005 dokonce modří poslanci navrhli zákon zrušit. Poslanec Oldřich Vojíř tehdy argumentoval: "Zákon o investičních pobídkách je svou podstatou zákonem diskriminačním. Umožňuje pouze malé vybrané skupině podnikatelů splňujících podmínky v zákoně uvedené výrazné úlevy na daních."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.