Koncem loňského roku se českému výrobci outdoorového a lezeckého vybavení, společnosti Singing Rock, začali ozývat naštvaní zákazníci. Zboží, které si vybrali na webu a zaplatili, k nim nikdy nedorazilo. Firma záhy zjistila, že problematické objednávky pocházejí z internetového obchodu Singingrock.store, se kterým ale neměla podkrkonošská společnost nic společného. "Provozoval jej nějaký nizozemský horolezec. Zpočátku prodával věci, které si kupoval od našeho dealera v Belgii, pak se mu to ale začalo hroutit," říká obchodní ředitel Singing Rock Artsiom Hasiankou. Jeho firma se s nizozemským e-shopem zkoušela domluvit; jeho provozovatel přistoupil například na požadavek, aby na webu bylo jasně uvedeno, že funguje nezávisle na české firmě. "Pak ale provozovatel webu na několik měsíců odjel a zboží přestalo chodit," popisuje Hasiankou.

Právníci firmě Singing Rock radili, aby se s Nizozemcem domluvila, protože soudní spor by byl drahý a táhl by se roky. Hasiankou se proto obrátil na pražský rozhodčí soud. "Nejtěžší bylo vyplnit on-line formulář se všemi dokumenty, trvalo to asi dva dny. Připlatili jsme si také za zpětnou kontrolu formuláře, to přišlo na 60 eur," vzpomíná Hasiankou. Rozhodčí soud poté vyzval nizozemského provozovatele e-shopu, aby se k případu vyjádřil, což se ale nestalo. V únoru tak soud vynesl verdikt, který dal za pravdu české firmě a přikázal registrátorovi sporné domény, aby ji do tří dnů převedl na Singing Rock. Společnost za vyřešení sporu zaplatila kolem 400 eur. "Nečekal jsem, že to půjde vyřešit z kanceláře," říká Hasiankou.

Jeden z pěti na světě

Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, jak zní plný název instituce, vznikl už v roce 1949 při tehdejší Českoslo­venské obchodní komoře. Spory o české internetové domény s koncovkami.cz se začal zabývat v roce 2004. "Pro rozhodčí soud je zajímavé, aby dokázal rozhodovat i tento typ sporů. Pokud s námi mají dobré zkušenosti, dávají si firmy do smluv doložky, že se u nás budou rozhodovat i spory v jiných oblastech," říká člen předsednictva soudu Petr Hostaš, který se na doménové spory specializuje.