V očích jedněch je to vynikající inženýr, který pomohl Googlu k dominanci na trhu mobilních telefonů. V očích druhých to je chlípník, který si za své chování nezaslouží nic jiného než spráskat bičem. Andy Rubin, otec veleúspěšného operačního systému Android, na kterém dnes fungují čtyři z pěti smartphonů. Taktéž muž, jehož chování k ženám − eufemisticky řečeno − překročilo meze slušnosti.

Když to zjistilo vedení Googlu, došlo k závěru, že Andy nemůže v liberální a práva všech ctící firmě zůstat, a domluvili se na jeho tichém odchodu. Na cestu mu přibalily odstupné ve výši 90 milionů dolarů. Minulý týden o tom publikoval rozsáhlou reportáž New York Times, díky čemuž se to dozvěděla veřejnost a začal virvál. Technologický koncern se ocitl na veřejném pranýři a jeho zaměstnanci vyšli do ulic.

"Denně tvrdě pracuji, aby si moje firma mohla dovolit zaplatit 90 milionů dolarů manažerovi, který obtěžuje moje kolegyně," zněl nejcitovanější transparent ze stávky googlerů. Zaměstnancům zjevně došla trpělivost. Z "cool" práce pro firmu měnící svět k lepšímu se stal typický konglomerát, pracující především na vylepšení finančních pozic svých a jeho akcionářů.