Kontroverzní zakázku na zajištění městské hromadné dopravy v České Lípě prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ministerstvo vnitra. Desetiletou zakázku za 771 milionů korun získal současný dopravce BusLine na základě veřejné soutěže. Končící vedení města smlouvu podepsalo první den letošních komunálních voleb.

Podle neziskových organizací Oživení a Transparency International ČR (TI) bylo zadání diskriminační vůči jiným dopravcům, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD).

"Po prověření podnětu, který podalo Oživení a Transparency International jsme se rozhodli zahájit správní řízení. Jedině to může odpovědět na otázku, jestli nebyla zakázka vypsána diskriminačně vůči jiným účastníkům," sdělil deníku mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Úřad podle něj musí rozhodnout do 60 dnů. Shledá-li pochybení, může vyměřit pokutu v řádech milionů.

Podle TI hovoří pro to, že zakázka mohla být diskriminační, například požadavek města, aby uchazeč doložil jmenný seznam řidičů, což je pro dopravce z jiných koutů republiky nesplnitelný požadavek. Uchazeč měl také třeba zajistit jednou do roka akci s historickými autobusy. Těmi ale v regionu disponuje pouze BusLine.

Nabídku podaly jen dvě společnosti, BusLine MAD Česká Lípa a společnost TD Bus. Vlastníkem té byl do 25. července 2018 Jakub Vyskočil, majitel holdingu BusLine. "Lze pochybovat o tom, že šlo o opravdu konkurenční nabídku," řekl analytik TI Milan Eibl.

Česká Lípa je s 37 tisíci obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Autobusy městské dopravy ročně najezdí 1,2 milionu kilometrů a denně přepraví 6500 lidí. V současnosti ji zajišťuje právě BusLine, smlouva ale na konci roku vyprší. Smlouvu na dalších deset let prověřuje na základě podnětu neziskových organizací také ministerstvo vnitra. "Pokud by shledalo, že orgán obce překročil svou pravomoc, může se správní žalobou domáhat zneplatnění smlouvy," doplnil právník spolku Oživení Marek Zelenka.