Akcie americké společnosti Apple po skončení čtvrtečního obchodování v reakci na výsledky hospodaření výrazně klesaly. V jednu chvíli ztrácely až sedm procent, čímž tržní kapitalizace firmy spadla pod hranici jednoho bilionu dolarů (22,6 bilionu korun). Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí byly rekordní, výprodej akcií však vyvolalo varování před slabším prodejem výrobků Applu v nadcházejících měsících. Pokles akcií zrychlil, když Apple uvedl, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných kusů.

Strategie firmy, která sází na vyšší ceny telefonů, se podle analytiků zatím vyplácí. Příjmy v uplynulém čtvrtletí stouply o pětinu a zisk o 31 procent, přestože prodej přístrojů relativně stagnoval. Firmě také rostly příjmy ze služeb.

Apple již nechce zveřejňovat informace o prodeji telefonů. Představitelé firmy bránili své rozhodnutí tím, že tato čísla už dlouho nejsou indikátorem finančního zdraví firmy. Analytici ale varovali, že nezasvěcení se mohou domnívat, že firma tak chce maskovat méně radostný výkon. Loni celosvětový prodej chytrých telefonů poprvé klesl.

Ve čtvrtém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. září, společnost prodala zhruba 46,9 milionu telefonů iPhone ve srovnání s 46,7 milionu před rokem. Analytici přitom čtvrtletní prodej odhadovali na 47,5 milionu. 

Firma navíc varovala, že očekávání by nemusely splnit ani její celkové tržby v novém čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu. Průměrná prodejní cena těchto přístrojů však stoupla na 793 dolarů (téměř 18 tisíc korun), takže výrazně překonala očekávání. 

"Mohu ujistit, že je naším cílem zvyšovat prodej kusů u každé produktové kategorie, kterou máme," řekl analytikům finanční ředitel Applu Luca Maestri. "Kusový prodej je dnes méně důležitý než v minulosti."

Navzdory rekordním výsledkům akcie po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o čtyři procenta a později jejich pokles zrychlil na více než sedm procent. Počátečním důvodem poklesu byl slabý výhled prodeje pro důležitou předvánoční sezonu. Apple očekává, že za tři měsíce do konce prosince se jeho tržby budou pohybovat v rozmezí 89 miliard až 93 miliard dolarů. Analytici čekali růst tržeb na 93 miliard z loňských 88,3 miliard dolarů.

Generální ředitel Tim Cook uvedl, že Apple pozoruje určité makroekonomické oslabení na některých rozvíjejících se trzích, jako je Turecko, Indie, Brazílie a Rusko. Ke slabším tržbám přispívá i fluktuace směnných kurzů. Maestri dodal, že Apple bojuje rovněž s určitou nejistotou u odbytu nových produktů.

Apple spoléhá na výrobce z Číny. Ohrožuje ho tak obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, i když jeho produktům se zatím cla vyhnula. Cook dodal, že je optimistický a věří, že obě země problémy vyřeší.

Apple zvýšil ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 31 procent na 14,125 miliardy dolarů (320 miliard korun). Odbyt jejích telefonů iPhone ale zaostal za očekáváním. 

Apple je nejhodnotnější technologickou společností na světě. V celém uplynulém finančním roce zvýšila firma čistý zisk zhruba o 23 procent na 59,5 miliardy dolarů (1,35 bilionu korun). Její tržby stouply o 16 procent na 265,6 miliardy dolarů.