Proslovy prezidenta Donalda Trumpa jsou pověstné, téměř stranou pozornosti médií ale kupodivu zůstal ten, který pronesl mezi příslušníky Pobřežní stráže při loňském porcování krocana na Den díkuvzdání: "Víte, že stíhačka F-35 je skoro neviditelná? Když jsem se lidí z US Air Force ptal, jak je velká, řekli mi, že to nemohu vidět, protože je neviditelná. Vždycky vyhraje, protože nepřítel je vedle ní a nevidí ji. Tak jsem jim řekl, že je to dobrá věc."

Hlubší myšlenka v tom sice není, ale o úplné blábolení také nejde. Na neviditelnosti se v mnoha laboratořích usilovně pracuje. Jen zatím ještě nejspíš nejde o objekty velikosti F-35 − i když vojáci běžným smrtelníkům málokdy prozrazují všechno. Je možné, že v případě upovídaného amerického prezidenta udělali výjimku?

Jako by tam nic nebylo

"Podařilo se nám docílit toho, že objekt je v určité části světelného spektra zcela neviditelný," oznámil letos v létě Jose Azana, šéf výzkumného týmu z montrealského Institut National de la Recherche. "Světlo se od objektu ani neodrazilo, ani jím nebylo absorbováno, ale prošlo jím, jako by tam nic nebylo. Pozorovatel tedy nevidí tu věc, ale všechno, co je za ní."

Kanadští vědci použili málo obvyklou metodu, která spočívala v tom, že když světlo na objekt narazilo, změnilo vlnovou délku na takovou, která překážkou prošla. Na druhé straně se zase vrátilo ke své původní frekvenci a pokračovalo, jako by na jeho trase žádná věc ani nebyla. Pozorovatel ji tedy nemohl vidět. Konkrétně to provedli tak, že před a za objekt umístili speciální filtry.

Vypadá to slibně, ale sám José Azaňa upozorňuje, že k ukrytí letadla nebo tanku má metoda ještě hodně daleko: "Podařilo se nám to jen pro určitou vlnovou délku, zatímco přirozené světlo se skládá ze směsi frekvencí v rozsahu vlnových délek 390 až 790 nanometrů. Náš pokusný objekt také byl plochý, takže dalším krokem bude ukrytí trojrozměrného předmětu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.