Je to drahé, na dlažbě to hrozně drncá a někteří lidé se na vás divně dívají. Ale je to boží. Tak bych asi ve dvou větách recenzoval − po měsíci ježdění − elektrické koloběžky Lime, které si lze od konce léta půjčit v širším centru Prahy.

Kalifornská firma si Prahu vybrala jako sedmé město pro svou expanzi v Evropě. Na chodnících se zeleno-bílé koloběžky objevily bez větší marketingové kampaně, ale své uživatele si našly. Firma zatím nezveřejnila žádná čísla, ale podle počtu koloběžek v provozu se dá odhadovat, že start byl úspěšný.

Hlavním důvodem je asi "fun faktor". Jízda na koloběžce je prostě zábava. Tečka. Upřímně řečeno to pravděpodobně není moc bezpečné (v podmínkách přepravy vyžaduje provozovatel helmu, ale tu samozřejmě nikdo nemá), pohodlné a v důsledku ani rychlé.

Koloběžka vám moc času neušetří, a zvlášť na delší vzdálenost se dostanete rozhodně rychleji hromadnou dopravou. Ale jízda vám do krevního oběhu bude pumpovat endorfiny. Ono se stačí podívat do tváře těm, které na ulici na koloběžce uvidíte. Vsaďte se, že se devět z deseti bude spokojeně usmívat.

Otázka zní, zda to bude v Praze stačit na udržitelné fungování. Tak především se blíží zima a plískanice. Říjnové babí léto je fajn, ale až začnou ranní mrazíky a napadne první sníh, atraktivita tohoto způsobu dopravy nepochybně poklesne. Z tohoto pohledu by byl start na jaře určitě moudřejší.

Velkou nevýhodou je povrch pražských ulic. Jakmile vjedete na dláždění neboli takzvané kočičí hlavy, je z příjemné jízdy horor. Pro jezdce i koloběžku. Množí se počet těch, které se kvůli jízdě po dláždění prostě rozpadly. Ani v tomto případě nemáme k dispozici žádná čísla, ztráty však určitě nebudou zanedbatelné.

No a problém jsou kopce. Když má jezdec osmdesát kil a víc, tak na jízdu na Vinohrady, Žižkov nebo třeba Pražský hrad může zapomenout. "Lidskou" a "elektrickou" sílu na rozdíl od elektrokol moc kombinovat nelze. Když koloběžce dojde v kopci dech, je lepší ji odložit a pokračovat pěšky.

Na druhé straně nic z toho nejsou nepřekonatelné potíže. Když vydrží nadšení uživatelů a Lime v Praze nasadí novější modely koloběžek, úspěch se dostaví. Pro firmu je důležitý. Existuje sice necelé dva roky, ale zájem investorů ji ocenil na více než miliardu dolarů. Konkurenční firma Bird, rovněž z Kalifornie, má kapitalizaci dokonce dvě miliardy dolarů.

Jak Praha koloběžky Lime přivítala? Po svém. Tedy rozporuplně. Část s nadšením, jiní nevraživě, až vztekle. Vadí jim, že koloběžky na chodnících překážejí a za jízdy ohrožují chodce. Jako by zaparkovaná či předpisy porušující auta nevadila mnohonásobně víc.

Praha nedávno vypudila z centra vozítka Segway, jejich srovnání s koloběžkami však pokulhává. Byla větší, jezdila rychleji a půjčovaly si je skupiny turistů. Nemohla na silnici. Koloběžky na silnici patří a většinu jejich uživatelů tvoří Pražané. Nepohybují se tedy výhradně v přeplněných, turisticky atraktivních částech centra Prahy. Pražské problémy spíš řeší, než by je působily.

Nové vedení Prahy čeká těžký úkol: provozovatele i uživatele koloběžek "srovnat", aby ctili pravidla a předpisy, a zároveň "neodrovnat", aby v Praze zůstali. Protože pro Prahu je svým způsobem čest, že si ji Lime pro svou expanzi vybral.

Koloběžkový byznys nerozjedete ve městě, kde lidé nemají peníze, náladu ani chuť se bavit. Je takovým nenápadným lakmusovým papírkem prosperity a pohody. Neberme to zeleno-bílé harampádí úkorně, ba naopak. Jako další důkaz toho, že se ve skutečnosti máme líp, než si myslíme.

Související