Sdílení aut nemá dostatečnou oporu v zákonech, na poli bicyklů je poněkud přeplněno, tak proč to tedy nezkusit s koloběžkami? A protože potíže sdílených kol naznačují, že vlastní pohon nejpopulárnější pro města nebude, tak proč ne rovnou s elektrickými? Za dnes už miliardovými start-upy Lime, Bird či Spin není v podstatě žádný příběh. Jedná se o překlopení modelu sdílené dopravy do dalšího dopravního prostředku. Přesto jejich byznysmodel dokázal pobláznit investory a ze Spojených států úspěšně expandovat dál. V posledních týdnech třeba až do Prahy, která se nově potýká s volně stojícími zelenými koloběžkami společnosti Lime. Rovněž konkurenční Bird se do české metropole podle všeho chystá.

"V tuto chvíli je to nejlepší věc, kterou doprava budoucnosti má na takzvanou poslední míli," vysvětluje zájem investorů propojit celý řetězec sdílené dopravy Kyle Lui z DCM Ventures.

Miliardové ohodnocení koloběžkových firem nicméně expertům nadzvedává obočí. I ve Spojených státech se totiž dlouhodobě vede debata nad otázkami, které aktuálně řeší Praha. Jak koloběžky a vlastně celou sdílenou dopravu regulovat nebo do jaké míry jsou koloběžky bezpečné pro jejich uživatele a ostatní chodce. A ani byznysmodel, kdy provozovatelé obvykle účtují nástupní taxu (ekvivalent cca jednoho dolaru či eura) a následně si berou minimálně 10 centů za minutu jízdy, není podle odborníků příliš přesvědčivý. Na druhou stranu podle odhadu magazínu Quartz firma Bird vydělává na každé jedné svojí koloběžce ve Spojených státech až deset dolarů denně, u Limu by se dokonce mělo jednat o 20 až 30 dolarů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.