Vyšetřovatelé v Turecku nalezli ostatky zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Podle britské televize Sky News byly nalezeny na zahradě domu saúdskoarabského konzula v Istanbulu.

Tělo bylo podle zdrojů stanice rozřezáno a obličej znetvořen. Úřady zatím informaci o nalezení zavražděného novináře nepotvrdily.

Ve voze patřícím saúdskoarabskému konzulátu v Istanbulu našli turečtí vyšetřovatelé dvě zavazadla a věci náležející patrně zavražděnému saúdskoarabskému novináři Džamálu Chášukdžímu. Uvedla to dnes televize CNN Türk. Auto bylo nalezeno již dříve opuštěné v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy zastupitelství, kde byl novinář zabit.

Svědek, jehož citovala agentura Reuters, uvedl, že turecké vyšetřovatele doprovázel tým ze Saúdské Arábie. Ve voze podle CNN Türk objevili mimo jiné počítač a neupřesněné dokumenty. S prohlídkou auta budou pokračovat ve středu.

Turecko má důkazy o tom, že vražda saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu byla předem naplánovaná. Před poslanci své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to v parlamentu řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdůraznil, že Turecko se obviněním několika agentů z vraždy nespokojí a že je třeba zjistit všechny viníky včetně těch, kdo vydali příkazy. Erdogan předem své vystoupení avizoval s tím, že podá k případu, kolem nějž se množí spekulace, "holou pravdu". 

Podle Turecka se vražda stala 2. října, kdy Chášukdží přišel na konzulát na předem sjednanou schůzku v osobní záležitosti. Novináře od té doby nikdo neviděl. Jeho smrt už přiznal i Rijád. Konkrétní důkazy ale zatím nebyly předloženy.

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího

Erdogan řekl, že novinář byl zabit brutálním způsobem. V případu podle něj figuroval také místní spolupracovník a je třeba, aby jeho identita byla zveřejněna. Turecko bude případ vyšetřovat všemi prostředky.

Turecko viní z vraždy 15 lidí, kteří dorazili do Istanbulu ve třech skupinách, 2. října byli na konzulátu a pak se vrátili do Saúdské Arábie. Erdogan řekl, že jsou mezi 18 osobami, které byly v souvislosti s případem zadrženy v Saúdské Arábii. Prezident se domnívá, že by Saúdská Arábie měla umožnit, aby tito podezřelí byli souzeni v Istanbulu. Prohlásil také, že nepochybuje o upřímnosti saúdského krále Salmána.

Erdogan s ním telefonicky hovořil 14. října a byl vytvořen společný vyšetřovací tým. "Tak mohli naši představitelé vstoupit na konzulát a do konzulovy rezidence. Stěžoval jsem si na konzulův postoj a Rijád ho odvolal," řekl Erdogan.

Turecký prezident pokračoval sdělením, že po 17 dnech Saúdská Arábie uznala, že Chášukdží byl na konzulátu zabit. Při dalším telefonátu Rijád oznámil, že v Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí včetně patnáctičlenného komanda.

"Nesmí se zapomínat na to, že konzulát má diplomatickou imunitu, ale že je také uvnitř našich hranic. Určitě budeme vyšetřovat... Všichni, kdo sehráli nějakou roli, musí být potrestáni," řekl turecký prezident.

Vyzval Saúdskou Arábii, aby prozradila, kdo dal k vraždě pokyn. "Kde je tělo Džamála Chášukdžího?" ptal se Erdogan. Zmínil se také o dvojníkovi, který byl v novinářových šatech viděn později v ulicích Istanbulu. Turecký tisk ale poukázal na to, že dvojník měl sice brýle a vousy, kterými mohl novináře připomínat, avšak zapomněl si přezout boty a do ulic se vydal v teniskách, zatímco Chášukdží měl, jak je patrné z kamerového záběru, na nohou kožené boty.

Saúdskoarabská vláda po úterním jednání, jemuž král Salmán předsedal, oznámila, že všichni, kdo nedostáli svým povinnostem v případu Chášukdžího, budou skládat účty bez ohledu na to, kdo jsou. Erdogan ve svém projevu ani jednou nemluvil o korunním princi Muhammadu bin Salmánovi, k němuž obvinění směřuje vzhledem k tomu, že v patnáctičlenném komandu, jež bylo na konzulátu 2. října, byli také členové jeho ochranky.

Erdogan chce Salmánovi navrhnout, aby podezřelí byli souzeni v Istanbulu, kde se čin stal. "Důkazy ukazují, že Chášukdží se stal obětí brutální vraždy... Všichni, kdo se na ní podíleli, od nejníže po nejvýše postavené, musí být postaveni před soud," řekl Erdogan.

V Rijádu byla v úterý zahájena mezinárodní investiční konference, na níž chce Saúdská Arábie uzavřít dohody za miliardy dolarů. Konferenci poznamenalo vyšetřování Chášukdžího případu a několik desítek účastníků ji kvůli tomu bojkotuje. Loni byl při zahájení korunní princ, který ale tentokrát chyběl.

O jeho roli v kauze zatím nemají podle agentury Reuters jasno ani evropské tajné služby. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu řekl, že Turecko se zatím s nikým nepodělilo o informace z vyšetřování, ale je ochotné při vyšetřování se zahraničími partnery spolupracovat. Ráno do Turecka dorazila ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k případu řekl, že Rusko vyslechlo stanovisko Saúdské Arábie, že královská rodina nemá s vraždou nic společného. Ostatní záležitosti jsou podle Peskova věcí vyšetřování.

Německo kvůli Chášukdžímu pozastavilo zbrojní vývoz do Saúdské Arábie. Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) požadují, aby se Česko k věci postavilo podobně a vývoz zbraní do Saúdské Arábie zastavilo. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek ale řekl, že by se to obrátilo proti Česku. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra.

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího