Solidní tempo hospodářského růstu ve světě a vzestup na akciových burzách přispěly rovněž k tomu, že vzrostlo bohatství domácností. Jejich čisté jmění podle propočtů švýcarské banky Credit Suisse od loňského července do konce letošního června stouplo o 14 bilionů na 317 bilionů dolarů.

Autoři obsáhlé studie dospívají k závěru, že podstatnou část tohoto jmění (finanční hotovost, cenné papíry, nemovitosti a další majetek) spravují ženy. Odhadem je to 40 až 45 procent.

Uvedená suma přibližně odpovídá hrubému domácímu produktu, který svět vytvoří za čtyři roky.

Čím se ženy také liší

Téměř polovina investujících žen si přeje poznat svého finančního poradce osobně, v případě mužů je to 28 procent. Muži nejčastěji kritizují vysoké poplatky, které inkasují finanční poradci a burzovní makléři. Ženy se nejvíce starají o to, aby jejich poradce měl dostatek znalostí a zkušeností. Jenom 27 procent žen uvádí, že každý týden sleduje, jakého výnosu dosahuje jejich investice. U mužů je to skoro polovina.

Zdroj: Průzkum firmy EY

"Je zřejmé, že podíl majetku spravovaného ženami ve světě během minulého století výrazně stoupl, ale poté rostl pomaleji, v některých zemích stagnoval, či dokonce klesal," uvádí švýcarská studie.

Stereotypy, které už neplatí

Ženy se dlouhá léta ve finančním světě netěšily valné pověsti. Stále ještě panuje názor, že se do investorské hry zapojily pozdě, nemají dost našetřeného kapitálu a investují velice obezřetně, bojí se riskovat.

"Jde o stereotypní uvažování, na které musíme zapomenout. Skutečnost je taková, že ženy mnohem více než muži přemýšlejí o tom, kam investovat. Stráví tím mnohem více času," míní Peter Swan, který přednáší finance na UNSW Business School v Sydney.

Žen, které se snaží zhodnotit své peníze, přibývá hlavně díky tomu, že jsou ve srovnání s minulostí vzdělanější, obsazují i vysoké manažerské posty (i když je jich na nich stále velice málo), a tudíž vydělávají mnohem více než před čtyřiceti padesáti lety. Jejich finanční nezávislost stoupla.

To, že jejich podíl na světovém bohatství roste, švýcarská studie připisuje i tomu, že ženy dědí více majetku. Hlavně po rodičích narozených v poválečných letech "baby boomu", příznačného zejména pro Spojené státy. Tato generace rodičů zpravidla dělí majetek mezi syny a dcery rovným dílem, což v minulosti nebylo zcela samozřejmé.

Ženy ale současně mají jeden handicap. Průzkumy ukazují, že když se rozvedou, jejich jmění se sníží více než jmění bývalého partnera. Stoupající míra rozvodovosti by tedy pozici žen ve světě z hlediska majetku oslabovala.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, proč si ženy věří méně, ale nad muži dominují v obezřetnosti. A také jak je to s poměrem žen a mužů na akciových burzách.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se