Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí v pátek na summitu ASEM v Bruselu uvedli, že jsou připraveni pracovat na reformě Světové obchodní organizace (WTO). Organizace by podle nich měla lépe reagovat na výzvy současnosti.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze je výsledek summitu jasným signálem podpory multilateralismu, volného obchodu a světového pořádku založeného na sdílených pravidlech, v jehož jádru stojí Organizace spojených národů.

"Potřebujeme svobodný, rovnoprávný, na společných pravidlech postavený mezinárodní obchod, ze kterého budou mít prospěch všichni zúčastnění," poznamenal rakouský kancléř na závěrečné tiskové konferenci. Jeho země až do konce roku Evropské unii předsedá. Kurz připomněl také potřebu společného postupu při řešení otázek klimatických změn ve světle zvyšující se energetické spotřeby v Evropě i v Asii.

Podobně mluvil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je setkání výrazným signálem, že dvě třetiny světa podporují volný obchod založený na všemi uznávaných pravidlech. V dvoustranných rozhovorech je podle ní také třeba zmiňovat otázku dodržování lidských práv.

Text závěrečného prohlášení schůzky připomíná potřebu posílení a reformy WTO, která by zlepšila její transparentnost, monitorovací možnosti i mechanismy urovnávání mezinárodních sporů a také samotného určování obchodních pravidel.

Český premiér Andrej Babiš během summitu zdůraznil nutnost boje proti daňovým únikům, které podle něho poškozují světovou ekonomiku. Babiš jednal mimo jiné o nových možnostech obchodní spolupráce s Japonskem či Singapurem. Premiér po jednáních řekl novinářům, že hodlá v regionu otevřít pro české podnikatele nové trhy.

Babiš během vrcholného setkání hovořil mimo jiné se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem, jehož zemi označil za "výjimečnou ekonomiku". "Je to jedna z destinací, kde bychom se měli snažit navázat ještě výraznější ekonomické vztahy," uvedl Babiš. "S novým ministrem (zahraničí Tomášem) Petříčkem si musíme sednout a definovat ta teritoria, kam vezmeme naše podnikatele, abychom otevřeli nové trhy," dodal premiér.

Významnou destinací může být například Japonsko, s nímž má Česko v posledních letech silně negativní obchodní bilanci. Babiš v Bruselu společně s dalšími premiéry visegrádské skupiny již ve čtvrtek jednal s premiérem této východoasijské země Šinzóem Abem. Ten Babiše pozval na návštěvu Japonska.

Účastníci summitu podpořili dohodu s Íránem

Během summitu se lídři rovněž shodli na podpoře naplnění jaderné dohody světových mocností s Íránem, od níž letos odstoupil americký prezident Donald Trump. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po konci jednání novinářům řekla, že účastníci podporují na pravidlech založený mezinárodní řád v jádru s OSN.

"Podporujeme také všechny mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní, počínaje JCPOA," uvedla Mogheriniová. Použitá zkratka označuje právě Washingtonem odmítanou smlouvu zajišťující omezení íránského jaderného programu výměnou za uvolnění sankcí vůči Teheránu.

"Naši asijští partneři dlouhodobě jeví velký zájem o to, abychom pracovali na úplném dodržení dohody s Íránem, zjevně z bezpečnostních důvodů, které zajímají také Asii," řekla Mogheriniová už při příchodu na jednání. Na otázku, zda je summit, na němž se státníci shodují na obecné potřebě dodržování mnohostranných dohod, vzkazem pro USA, reagovala slovy, že summity EU nejsou namířeny vůči žádným zemím.

Evropští a asijští státníci se podle závěrečného textu schůzky shodují, že dodrženy mají být obě části dohody, tedy jak závazky ohledně íránského jaderného programu, tak omezení sankcí ze strany dalších signatářů.

Účastníci pátečního jednání opakovaně zdůrazňovali, že Evropa a Asie dohromady představují 55 procent světového obchodu, 60 procent světové populace, 65 procent světového hrubého domácího produktu a 75 procent globální turistiky. Představitelé EU v pátek na okraj rozsáhlé schůzky podepsali také obchodní dohodu se Singapurem.

Summitu se vedle vrcholných evropských politiků - nejen z EU, ale i ze zemí jako je Švýcarsko či Norsko - účastnili například premiéři Číny, Japonska či Ruska Li Kche-čchiang, Šinzó Abe a Dmitrij Medveděv. Setkání je chápáno jako výraz snahy Evropské unie o podporu volného a na pravidlech založeného mezinárodního obchodu v době, kdy Spojené státy za administrativy prezidenta Donalda Trumpa stupňují své ochranářské tendence. Setkání evropsko-asijských lídrů se koná každé dva roky.