To video by mohlo kandidovat na umělecký virál roku. Pátek 5. října, aukční síň Sotheby's v Londýně. Na programu dražby je Dívka s balonem, dílo hvězdy streetartové scény působící pod přezdívkou Banksy. Dražitel spokojeně sleduje, kterak se vyvolávací cena ztrojnásobí a o čtyřicet tisíc přeskočí magickou hranici milionu liber. Závěrečný úder kladívka ale následuje pro aukční síň nepříliš obvyklý zvuk. Spuštění skartovačky. Je zabudovaná v rámu obrazu a Dívku s balonem z poloviny skartuje. Reakce účastníků aukce sledujících projíždění milionu liber skrz ostré zuby přístroje jsou výmluvné. Nikdo nechápe, co se děje. To jen autor díla, jehož identita není veřejně známá, právě zvyšuje hodnotu své značky.

Video skartace se totiž skrz tiskové agentury a sociální sítě rozlilo po internetu, stejně jako Banksyho vysvětlení, kterak do obrazu skartovačku instaloval, s dodatkem v podobě citátu "Nutkání ničit je též kreativní potřeba", který přiřkl Pablu Picassovi. Což je mimochodem Banksyho chyba, původním autorem tohoto citátu je ruský anarchista Michail Bakunin.

Destrukcí k lepší ceně

Odborníci, novináři i aukční síň se okamžitě začali pídit po tom, zdali je vůbec legální zničit majetek vydražitele. Řada expertů se ale postupně přiklonila k názoru, že onen několikasekundový průjezd skartovačkou znamenal pro Dívku s balonem minimálně padesátiprocentní zhodnocení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.