Levice neprožívá nejlepší období. V Česku, u sousedů, ale − pokud se jí tam vůbec tak dá říkat − ani v USA, kde jejímu přesvědčenému odpůrci Donaldu Trumpovi nyní nahrává ekonomika. Avšak na jeho prezidentském počátku to byly volby, v nichž na klíčových místech získal i hlasy chudých černých Američanů. V Bavorsku, které je historicky a kulturně částečně podobné Česku, sociální demokraté právě utrpěli těžkou porážku. A především: doma volby do obcí a Senátu skončily pro ČSSD a KSČM takovou katastrofou, že se vážně spekuluje o konci obou těchto stran.

Vše, přinejmenším v Evropě, spojuje jeden jmenovatel. S nástupem postmoderního způsobu života se mění společnost a bílé límečky, ať je jejich podoba jakákoliv, nevidí žádný důvod volit klasickou levici. A jejích tradičních voličů z dělnických profesí ubývá. Na Západě, třeba ve Velké Británii, je trochu na­hrazují migranti. U nás dělníci jako voliči mizí úplně. V montážních závodech je plno Poláků či Rumunů, na stavbách či v supermarketech Ukrajinců a Ukrajinek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.