Na úvod menší hlavolam. Představte si, že čelíte následujícímu pořadí čísel: 2-4-6. Vaším úkolem je zjistit pravidlo, které jsem použil k sestavení této sekvence. Můžete vytvořit další sady tří čísel a já vám řeknu, zda pravidlo splňují. Většina lidí přistoupí k tomuto testu tím, že navrhne 4-6-8, pak 10-12-14 a já potvrdím, že pravidlo splňují obě sekvence.

V tomto okamžiku lidé věří, že znají pravidlo, čímž je sekvence vzrůstající o dvě čísla. To ovšem dané pravidlo není, ve skutečnosti je to jakákoliv vzestupná sekvence. K tomuto závěru už se málokdo dostane, protože jak se mu potvrdí jeho úvodní myšlenka, považuje ji za správnou a už se svou hypotézu nepokusí vyvrátit vyzkoušením jiných pravidel třeba 6-4-2. Narážím na častý fenomén, nejen finančních trhů, zvaný "potvrzující zkreslení" nebo anglicky "confirmation bias". 

V praxi to znamená, že se soustředíme pouze na informace, které potvrzují, co si myslíme a nezabýváme se informacemi, které jdou proti našemu přesvědčení. Ať už se jedná o politiku nebo akcie, confirmation bias je všudypřítomný. Nicméně u investorů nejde pouze o hádku v hospodě, ale reálné zisky a ztráty, vyhýbat se této psychologické pasti je pro ně zásadní.  Až tedy příště budete dělat obchodní rozhodnutí, zkuste si nejdřív zahrát ďáblova advokáta.