Ještě před čtyřmi roky, kdy se poprvé objevily v zákoně, byly svěřenské fondy v České republice velkou neznámou a často zatracovanou záhadou opředenou tajemstvím. Teď už jich existuje tisícovka. A zdaleka nejde už jen o "výstřelek" pro miliardáře typu Andreje Babiše. Svěřenské fondy začínají využívat i drobní podnikatelé k ochraně rodinného majetku nebo zajištění generační výměny a zakládají se i takové, které slouží k dobročinným účelům.

Jeden takový svěřenský fond s dobročinným prvkem pomáhala loni založit partnerka společnosti Svěřenské fondy a trusty Eva Hrušková. Fond nechala založit opatrovnice mentálně postižené ženy a jeho prvotním cílem bylo ochránit majetek postižené, postarat se o ni i o komunitu 10 podobně postižených lidí. Ti s ní žijí ve vile, kterou zdědila po matce. "Až jednoho dne hlavní klientka zemře, prvotní účel odpadne a z fondu se bude dál financovat už jen komunita," popisuje Hrušková. Bude přitom jedno, zda budou v domě žít stále ti samí lidé jako za života hlavní klientky, nebo se postupem času vymění. Druhý účel fondu už je totiž veřejně prospěšný − aby majetek pomáhal potřebným. Takový fond s dobročinným účelem pak na rozdíl od soukromých fondů, jejichž trvání zákon omezuje na sto let, může fungovat věčně.

Jak ukazují zkušenosti poradců, paleta zakladatelů svěřenských fondů je v České republice nesmírně pestrá. Jsou mezi nimi mladí lidé, kteří sotva dosáhli plnoletosti, lidé středního věku i ti, kteří jsou už dávno v důchodovém věku. "Mezi našimi klienty je téměř rovnoměrný poměr mužů a žen. Jsou mezi nimi rodinné klany ovládající velká a známá podnikatelská impéria, podnikatelé i běžné − nijak bohaté − rodiny, které se prostřednictvím svěřenských fondů snaží například vyřešit problémy s dědictvím," popisuje partner společnosti Svěřenské fondy a trusty a člen představenstva Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů James Turnbull.

Na pokraji zrušení

Za čtyři roky existence tak svěřenské fondy získaly postavení standardního institutu správy majetku. Nebyla to ale zdaleka jednoduchá cesta a chvíli to vypadalo, že fondy budou mít jen "jepičí život" a tak rychle, jak se v českém právním řádu objevily, z něj zase zmizí. Už na jaře 2014 iniciovala debatu o jejich možném zrušení tehdejší náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová. V rozhovoru pro magazín Právní rádce je tehdy označila za "pokračování v netransparentní formě vlastnictví".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.