Evropská unie ještě nikdy nehospodařila tak bezchybně jako nyní. I když evropské dotace nebo výdaje na evropskou administrativu mají mnohdy špatnou pověst, ve skutečnosti proběhlo jejich utrácení v drtivé většině případů bez chyb či podvodů. Ve své zprávě o evropském rozpočtu za rok 2017 to tvrdí Evropský účetní dvůr, který hospodaření EU kontroluje.

"Obvyklý argument, který používají populisté, že se v Evropě plýtvá penězi, není pravdivý," řekl HN prezident účetního dvora Klaus-Heiner Lehne. Chyby se podle něj vyskytly ve 2,4 procenta výdajů z evropského rozpočtu. EU loni na výdajích utratila zhruba 125 miliard eur, tedy přes tři biliony korun.

Oproti minulosti klesla i míra chybovosti v dotacích, které čerpají chudší země a regiony unie, jako je Česko. Evropský účetní dvůr našel nesrovnalosti ve třech procentech plateb. V drtivé většině případů jde o neúmyslná pochybení, jen zcela výjimečně se jedná o vědomé podvody. "Za rok 2017 jsme ve zkoumaném vzorku projektů zjistili 13 případů podezření z podvodu," řekl český zástupce ve vedení Evropského účetního dvora Jan Gregor. "Šlo například o nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek."

Čapí hnízdo

Evropské dotace vzbudily v Česku v poslední době největší pozornost kvůli případu Farmy Čapí hnízdo, která patří do holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše (ANO).

Babiš Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Co říká prezident účetního dvora na fakt, že je Babiš obviněn z podvodu s dotacemi a přitom za Česko vyjednává o rozdělení evropských fondů na příští období?
  • Proč si EU musí dát větší pozor na takzvané katedrály v poušti, tedy dálnice nebo přístavy, které nikdo nepoužívá?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se