Velké české banky zvažují, že přestanou poskytovat směnárenské služby. Důvodem je plán vlády dát spotřebitelům právo odstoupit od výměny peněz. Vláda tím chce chránit hlavně turisty z ciziny. Někteří nepoctiví směnárníci jim totiž mění peníze ve velmi nevýhodném kurzu anebo jim za své služby účtují přemrštěné poplatky. Jenže podle bank by bylo vracení peněz příliš komplikované.

Novela zákona o směnárenské činnosti, která možnost storna výměny zavádí, čeká na schválení ve sněmovně. Poslanci by ji měli v prvním čtení projednat na aktuální schůzi. Vláda v ní počítá s tím, že by lidé dostali možnost odstoupit od výměny peněz do dvou hodin od uskutečnění směny. Pokud by směnárník odmítl peníze vrátit, prodloužila by se lhůta pro odstoupení až na šest měsíců a bylo by ho možné provést také korespondenčně.

Bude to drahé

Jenže bankám novinka vadí. "Navržená opatření budou pro banky znamenat vysoké náklady na úpravu informačních systémů a interních postupů tak, aby bylo možné provést zpětně storno směnárenského obchodu," varuje výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek. V bankách jsou totiž aplikace pro směnárenské operace zpravidla součástí systému, přes nějž běží veškeré transakce. Změnit ho a proškolit personál tak nebude snadné.

Banky se rovněž obávají, že by nový nástroj mohli při náhlé změně kurzu zneužívat spekulanti. Obavy finančních institucí nerozptýlilo ani to, že částka, u níž mohou zákazníci žádat storno, má být omezena na 1000 eur.

"Novela zákona může v některých případech zhoršit spokojenost klientů a způsobit provozní problémy," říká Filip Hrubý z České spořitelny. Zvlášť u exotických měn se totiž může stát, že ve chvíli, kdy se zákazník na pobočku vrátí a bude žádat odstoupení od směny, nebude už mít pokladník danou měnu k dispozici.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.