Mraveniště je záhada evoluce: jak se mohli tvorové s nepatrným zauzlením neuronů místo mozku dopracovat ke "zřízení", které vypadá jako lidský stát? V některých ohledech ho i předčí, protože nezná krize, politické strany, a dokonce ani celebrity či bulvární tisk. Ve skutečnosti ale hmyzí státy žádnými státy nejsou. Všichni "občané" jsou si geneticky bližší než sourozenci, takže vědci spíš než o státu mluví o jedinci vyššího řádu nebo o superorganismu.

Mraveniště − na rozdíl od lidských států − ovšem šlape jako dobře namazaný stroj: produkují se tu potraviny, kontroluje populace, fungují klimatizační systémy, zakládají se kolonie… Vzhledem k tomu, že takový superorganismus má miliony členů, jejich nepatrné mozečky dohromady vytvoří mozek srovnatelný s lidským. Pokud připustíme, že systém se stává inteligentním, když počet jeho prvků překročí nějakou kritickou mez, tak to mnohé naznačuje − a trochu z toho mrazí.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.