Říká se, že Napoleon, známý svou malou po­stavou, jednou potřeboval podat z vysoké poličky mapu. Nemohl na ni dosáhnout, a tak mu nabídl pomoc jeho generál se slovy: "Sire, já vám ji podám, já jsem větší." "Nikoli," zpražil ho Napoleon, "vy nejste větší, vy jste jen vyšší."

Vzpomněl jsem si na tuto prastarou anekdotu nad aktuálním průzkumem fyzických parametrů mladých Čechů, který se uskutečnil na půdě Fakulty sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity. Ukázal totiž, že průměrná výška osmnáctiletých mužů v republice se v průměru každých deset let zvyšuje přibližně o centimetr. V roce 1951 činila 172,6 centimetru, dnes je to 180,9 centimetru. Na nejvyšší Evropany Nizozemce s průměrnými bezmála 184 centimetry naši mladíci nemají, převyšují ale Němce, Brity, Rusy i Slováky. České dívky také rostou, i když váhavěji. Za zmíněné období v průměru jen o pět centimetrů, ze 161,9 centimetru v roce 1951 na aktuál­ních 166,5 centimetru. Od roku 2001 se ale o průměrný centimetr snížily.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.