Pro letošní komunální volby se jedno z hlavních témat vylíhlo tak nějak samo. Nedostupné bydlení. V předvolebních sloganech už téměř dohání migranty. No, ono se vlastně nevylíhlo tak úplně samo. Na svět ho přivedla neschopnost minulých i současných vládců radnic. Teď se s recepty roztrhl pytel.

Obvyklý nápad, který má přitáhnout hlasy voličů, je prostý: vezmeme peníze, které jsme od vás, vážení voliči, vybrali na daních, a začneme stavět domy. Postavíme tisíce bytů. Ty pak rozdělíme podle našeho uvážení těm z vás, kteří se v předklonu a s vyplněnou žádostí dostaví ke dveřím našich úřadů. My ty lepší zítřky přece jenom vybudujeme.

Teď bez legrace. Města v Česku skutečně ztratila vládu nad cenami bytů. Boj o bydlení je džungle. Pohled na to, jak Prahu zaplňují zbohatlí Rusové, developeři sčítají zisky a mladí Pražané prchají za město, je deprimující. Ale představa, jak si parta komunálních politiků hraje na developery, vypadá také dost děsivě. Složitý problém by se neměl smrsknout na pár předvolebních hesel.

Související