Kvůli prověřovacím mechanismům států došlo v minulých letech k zastavení některých významných akvizic firem. Podle studie Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) padlo v roce 2016 kvůli nesouhlasu států sedm transakcí. Jejich hodnota překročila jen ve zmíněném roce dvě miliardy korun. Z těchto sedmi transakcí bylo ve třech případech stažení spojeno s obavou o národní bezpečnost. U všech případů se jednalo o investora z Číny.

Německo

Spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky má právo prověřit zahraniční investice ze zemí mimo EU, kdy investor dosáhne ve firmě minimálně 25 procent práv. Zvláštní pravidla platí pro bezpečnostně citlivá odvětví, například zbraní nebo IT oborů. Do rozhodnutí spolkového ministerstva, případně do ukončení lhůty, není smlouva o převzetí platná. Německým modelem se chce mimo jiné inspirovat i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Litva

V zemi platí jeden z nejtvrdších a nejpřísnějších zákonů. Proces je však velmi striktní a má relativně krátké časové lhůty. Komisi, která o schválení rozhoduje, tvoří náměstci ministerstva zahraničí a vnitra.

Velká Británie

Úřady mohou přezkoumat investiční proces v případě, že se akvizice týká národní bezpečnosti, stability finančního systému nebo médií. V případě médií se jedná zejména o případy, kdy je ohrožena jejich pluralita, kvalita nebo standardy.

Itálie

Úřady posuzují investice, které se týkají bezpečnosti, národní obrany, energetiky, komunikací a dopravy. O schválení by firma měla zažádat sama. Pokud tak neúčiní, úřady přezkum iniciují.

USA

Americká vláda má k dispozici mechanismus, který posuzuje, zda jsou zahraniční investice v souladu s národní bezpečností. Vybraní ministři a zástupci prezidentské administrativy tvoří mezirezortní výbor (CFIUS). Vstupy dodávají i tajné služby.  V případě pochybností výbor doporučí prezidentovi, aby transakci zrušil. Ještě předtím však často výbor určuje firmě podmínky.

Čína

Stát hlídá zahraniční konkurenci ve strategických sektorech, jako například v energetice, financích nebo telekomunikacích. Kontrolovaně podporuje oblasti, kde Čína mezinárodní know-how potřebuje. I přes pomalé uvolňování čekají investory poměrně složitá pravidla a omezení.

V roce 2017 se na unijní úrovni rozběhla diskuse o hrozbách, které mohou zahraniční investice přinášet. Byla to především reakce na některé problematické obchody z minulosti.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké případy zrušených transakcí přitáhly největší mediální pozornost?
  • Jak státy svá rozhodnutí odůvodňovaly?
  • Jaké mechanismy užívají státy jako Německo, USA, Litva a další?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se