K rozhovoru s Alexanderem Vershbowem, bývalým americkým náměstkem generálního tajemníka NATO, jsme si sedli pár dní poté, kdy v deníku New York Times vyšel anonymní článek, ve kterém "vysoce postavený" úředník administrativy prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že je členem tajného "vnitřního odporu", který se snaží uchránit Spojené státy před jejich prezidentem, "potlačovat části jeho agendy a jeho nejhorší sklony". Kdo by se za anonymem mohl skrývat, Vershbow neví. Situace je ale podle něho vážná. Obává se, že "dospělých" okolo Trumpa, kteří ho korigují a hlídají, může být stále méně.

HN: Ten dopis je bezprecedentní. Takto otevřeně, i když anonymně, se důležitý člen administrativy proti prezidentovi ve funkci ještě nikdy neozval. Pochyby jsou ale, kdo všechno spadá do kategorie "vysoce postavený" úředník (v originále "senior official"). Nemůže to nakonec být nějaký marginální zdroj?

Nevím, nemám žádný vlastní tip. Pokud si ale vezmu konkrétně ministerstvo zahraničí, které znám nejlépe, to označení "vysoce postavený" se vztahuje na lidi od úrovně ředitelů sekcí (assistant secretary) výše, přes náměstky k ministrovi.

Pak to mohou být šéfové kanceláří těchto lidí, klíčoví lidé v Radě pro národní bezpečnost, šéf kanceláře Bílého domu a tak dále, ale nemělo by se to už vztahovat na pozice na nižších výkonných úrovních. Odhadem může jít v celé vládě o několik desítek − padesát šedesát − lidí.

Alexander Vershbow (66)

◼ Celý svůj profesní život strávil v americké diplomacii. Do roku 2016 byl čtyři roky náměstkem generálního tajemníka NATO.
◼ V alianci už předtím působil (v letech 1988–2001) jako americký velvyslanec. Byl také velvyslancem v Rusku (2001–2005) a v Jižní Koreji (2005–2008).
◼ V současnosti pracuje ve washingtonském think-tanku Atlantic Council.
◼ V Praze vystoupil na konferenci organizované Asociací pro mezinárodní otázky.

HN: Dopis byl zveřejněn jen den poté, kdy známý novinář Bob Woodward vydal ukázky ze své nové knihy o Trumpově Bílém domě, kde líčí v zásadě to samé. Chaos, který tam vládne, a to, že Trumpovi nejbližší spolupracovníci jednají za jeho zády nebo přímo proti jeho nařízením, aby zabránili politickým škodám. Považujete to za reálný popis? A mluvil jste s některými bývalými členy administrativy, tedy s těmi, kteří už od Trumpa odešli?

Jen s pár lidmi. Ve své podstatě je ten obraz, který líčí Woodward, pravdivý. Může přehánět v detailech, některé citace jsou možná peprnější, ale jinak jeho kniha odráží, co se děje. Což je samozřejmě velmi vážné. A já se opravdu obávám, jak dlouho ti "dospělí" lidé kolem Trumpa ještě vydrží. Zatím je vidět, že dělají svoji práci. Například hodně věcí, které USA a NATO podnikají v Evropě, odráží názory a postoje generála Jamese Mattise (ministra obrany, pozn. red.), který ví, jak je NATO důležité i pro bezpečnost USA.

Jenže Trump je přesvědčen, že ví všechno nejlépe, že jeho instinkty jsou neomylné. A jednoho dne se může probudit a rozhodnout se, že už jim nechce naslouchat, že NATO je pro Ameriku zbytečné, že s ním zatočí. A já trochu souhlasím s kritickými komentáři, že otištění toho anonymního textu bylo kontraproduktivní.

HN: Proč?

Prezident teď může být ještě méně ochotný naslouchat poradcům, svému okolí. Bude nedůvěřivější, okruh "prověřených" lidí kolem něho se může ještě zúžit, a to je ta poslední věc, kterou by si podle mě i sám autor toho anonymního textu přál.

HN: Trumpův postoj k NATO je jako jízda na horské dráze. Na červencovém summitu v Bruselu nejdříve pohrozil málem odchodem USA z aliance, aby pak řekl, že NATO je skvělé, políbil Angelu Merkelovou a spokojeně odletěl do Washingtonu. Jak ale hodnotíte jeho až brutální tlak na spojence, aby zvýšili výdaje na obranu, plnili svůj alianční závazek, že to budou nejméně dvě procenta HDP? Bush a Obama to chtěli také, ale nic se nedělo, teď se výdaje zvyšují. Není to Trumpův úspěch?

Musím odpovědět klasicky nepopulárně, protože vím, že to novináři nemají rádi, ale je to "ano i ne". Trump používá extrémní taktiku, zastrašuje, takřka vydírá, a některé státy skutečně přiměl k tomu, aby své závazky konečně začaly brát opravdu vážně. Zároveň si ale připisuje výsledky, které mu nepatří, protože ten trend se zlepšoval už před jeho nástupem do Bílého domu. Již od roku 2015, po anexi Krymu. Větší kredit než Trump tak zasluhuje jiný prezident: Vladimir Putin.

HN: Když tedy bude otázka znít: Poškozuje, nebo oslabuje Donald Trump Severoatlantickou alianci?

Posilování výdajů je samozřejmě dobré, na druhou stranu ale Trump NATO poškozuje. Pro něho je to celé jedna velká televizní reality show. Přijede na summit NATO, rozhodí hrozby a výkřiky, zařídí si svoje vlastní PR, vynadá spojencům a odjede. Jenže tím oslabuje vzájemnou důvěru, bez které aliance, jako je NATO, nemohou přežít, nemohou dobře fungovat. A obávám se, že Spojené státy za to v budoucnu zaplatí.

HN: V jakém smyslu?

Donald Trump postavil nejen proti sobě, ale částečně i proti Americe veřejné mínění v přesně těch zemích, které se snaží přesvědčit, že musí mnohem více investovat do obrany.

V Německu je dnes pro politiky nebezpečné, radioaktivní, připustit, že podnikáte kroky, abyste vyhověli Trumpovi. Německo a některé další evropské vlády dnes musí najít jiné důvody, aby ospravedlnily, proč je třeba navyšovat obranné rozpočty. Protože dělat něco "kvůli Trumpovi" je politická sebevražda.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Co považují Němci za největší nebezpečí současnosti.
  • Čím si Donald Trump sám hodně svázal ruce ve své politice vůči Rusku.
  • Lákalo Alexandera Vershbowa být jedním z těch, kteří by Trumpa hlídali?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se