Co spojuje kostku cukru, patentku, kontaktní čočky nebo spodně kvašené pivo plzeňského typu? Jde o české vynálezy, které v minulosti pomohly změnit svět. Nyní se ale zdá, že současnost je přece jen šedivější než minulost. Zejména ve srovnání s dobou pozdní monarchie a první republiky se jmény Františka Křižíka či Tomáše Bati.

I podle Evropské komise patří Česká republika v inovacích až do poloviny evropského pelotonu. Na 16. místo a daleko za lídra v podobě Švédska. Tento výzkum porovnává parametry od úrovně výzkumu přes finanční podporu po situaci v malých a středních podnicích.

Statistika versus realita?

Ne všichni s tak přísným hodnocením souhlasí. "Nemyslím, že je to tak zlé. Stejně jako v minulosti je tu mnoho šikovných techniků. Problém je se sháněním financí a v tom, že vynálezci musí předkládat daleko komplexnější řešení než kdysi. Ani vynálezce po­larografu Jaroslav Heyrovský by dnes neuspěl bez elektroniky a softwaru," míní Josef Sláma, šéf české pobočky nadnárodní technologické společnosti Renishaw. Přesto se jeho firma snaží slavnou industriální minulost i současnost zviditelnit, například anketou o nejslavnějšího vynálezce.

Rovněž Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků, soudí, že reálná situace je docela dobrá. "Výzkum Evropské komise je jedna věc, není ale vše možné posuzovat podle počtu patentů či článků v časopisech. Hlavním ukazatelem je pro mě schopnost podniků exportovat. Pokud by naše firmy inovativní nebyly, tak by o jejich produkci v Německu, Francii, Velké Británii nebo i na Slovensku, to jsou naši hlavní obchodní partneři, nebyl takový zájem," zdůrazňuje Havlíček.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.