Nejpozději začátkem října má začít fungovat zvláštní ekonomická zóna na ostrově Okťjabrskij v Kaliningradu. Ta se měla stát útočištěm pro ruské oligarchy, zasažené západními sankcemi. Jenže plán je nyní v ohrožení. Ukázalo se totiž, že ostrov formálně neexistuje. Narychlo se svolalo kaliningradské zastupitelstvo, aby území nedaleko nově vybudovaného fotbalového stadionu bylo přejmenováno.

"Celé to je experiment se spoustou problémů při realizaci. Třeba nedávno jsme zjistili, že jako geografická jednotka ostrov Okťjabrskij neexistuje," postěžoval si moskevskému listu Vedomosti náměstek ministra financí Ilja Trunin, který má vytvoření speciální zóny na starosti.

Jeden z autorů zákona Alexandr Šenderjuk-Židkov vysvětluje, že Okťjabrskij je historický název, který všichni obyvatelé bývalého Königsbergu znají. "Ovšem formálně to skutečně je Moskevský rajon," přiznává bývalý vicepremiér Kaliningradské oblasti Šenderjuk-Židkov. Podle něj se ale již pracuje na změně a v okamžiku, kdy se objeví první rezidenti kaliningradské zvláštní zóny, problém bude vyřešen.

1 mld. USD

investic by podle ruského ministerstva ekonomiky mohly přilákat speciální zóny. Hlavně by šlo o peníze ruských podnikatelů umístěné na Západě.

Jak informuje místní server Russkij zapad, za problém může kaliningradské městské zastupitelstvo. To se totiž naposledy sešlo počátkem července a následně se odebralo na prázdniny. Jenže zákon byl přijat 27. července a začal platit začátkem srpna. Zastupitelstvo bude zasedat ještě tento týden, vytvoření nového zeměpisného názvu je bodem číslo 15 hned po pojmenování jedné nové komunikace na Ulici snílků.