Projít volební programy politických stran a hnutí a vybrat mezi nimi vhodného kandidáta je práce na hodiny. Před letošními komunálními volbami se s ní voličům snaží pomoci projekt s názvem Volební lavička.

Na něm se podílí nezávislý tým výzkumníků z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, který na webu volebnilavicka.cz nabídne přehledné srovnání kandidátů a volebních programů v jednotlivých městech.

Projekt na jednom místě ukáže voličům přehled důležitých témat v jejich městě i informace o tom, jak se k nim staví jednotlivé strany a jejich kandidáti. Cílem je zpřehlednit politickou scénu v daném městě, a usnadnit tak lidem jejich volbu.

"Došlo nám, že potřebujeme větší jednoduchost, dostupnost a transparentnost informací jak pro nás voliče, tak pro politiky," představují projekt autoři. "Rozhodli jsme se vytvořit tuto webovou stránku jako platformu, na níž přehledně shromáždíme důležité informace a která umožní voličům a kandidátům lépe se orientovat, prezentovat své názory a rozhodovat se," uvádí dále.