Burzovně obchodované fondy jsou vhodným nástrojem například při investicích do měn či komodit, jako je třeba zlato, říká v rozhovoru pro HN Štěpán Tvrdý, zakladatel a investiční stratég fondu NWD Global Multi-Asset.

HN: Obliba ETF hlavně v USA, ale i jinde ve světě prudce roste a s tím i objem spravovaných aktiv. Z jakého důvodu?

Je to především lákadlo nízkých nákladů, investoři jsou vždy velmi nadšení, když mají slevy. To je desítky let fungující fenomén a ETF se vezou na této vlně. Především v Americe panuje velmi tvrdý konkurenční boj mezi největšími správci, kteří se snaží přetahovat si klienty. Nedávno dokonce společnost Fidelity uvedla na trh indexový fond, který má nulové poplatky za správu. Druhým důvodem rostoucí obliby ETF je zřejmá podvýkonnost aktivně spravovaných fondů, protože zhruba 85 procent aktivně spravovaných fondů nedokáže překonat burzovní index, se kterým se fond porovnává.

HN: V USA díky konkurenčnímu tlaku ze strany ETF klesají poplatky za správu klasických podílových fondů. Sledujeme něco takového i v Evropě nebo v Česku?

Co se týká Evropy, tak zdejší povaha investorů je jiná. Například Němci či Rakušané jsou konzervativnější než Američané a výrazněji preferují aktivně řízené fondy, v Evropě také aktivně řízené fondy častěji než v USA dosahují nadvýnosu oproti indexu. V Česku nemá trh s investičními fondy zatím dlouhou tradici, což nevytváří takový tlak na snižování nákladovosti. Z vlastní zkušenosti ale vím, že se to zlepšuje a řada investorů se o tuto problematiku zajímá čím dál více.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V rozhovoru se dále dočtete, co kritici ETF fondům vyčítají, a také to, čím se řídit při výběru ETF fondu kopírujícího například hlavní akciové indexy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru