Stavebnictví v Česku trpí tím, že jednotliví aktéři dostatečně nespolupracují. Kvůli tomu vzniká řada nekvalitních budov, u nichž není jasné, kdo nese odpovědnost za výsledek. Změnu k lepšímu by mohla přinést digitalizace a využití takzvaného informačního modelu budovy (BIM), který by měl celý proces výstavby zprůhlednit. Shodli se na tom účastníci panelové diskuse Hospodářských novin na téma Inovace ve stavebnictví.

"Stavba je často roztříštěná mezi klienta, dodavatele, projektanta a zhotovitele. Ve světě je trendem integrace těchto složek, ale v tuzemsku to zatím běžné není. Objevují se už ale klienti, kteří vyžadují více koncepční přístup, protože si uvědomují, že z toho mohou jedině těžit," popisuje Radek Vortel, výkonný ředitel stavební společnosti Skanska pro Čechy.

Podle Michala Čejky, specialisty na energetiku budov z aliance Šance pro budovy, je potřeba přemýšlet nad stavbami v širších souvislostech. "Neměli bychom se zabývat jen kvalitou architektury a vnitřního prostředí, ale také urbanistickou koncepcí dané lokality nebo třeba ekologickými dopady stavby. Budovy nejsou spotřební zboží. Když postavíme milion nekvalitních budov, tak to bude problém ještě po řadu generací," upozorňuje Čejka.

Virtuální dvojčata provází stavby celý "život"

Přispět k zefektivnění stavebních projektů v Česku by podle expertů mohla digitalizace. Pomocí takzvaného informačního modelu budovy (BIM) je možné vytvořit virtuální dvojče stavby, jak už bylo řečeno v úvodním článku na předchozí straně.