Ekonom se rozhodl hledat výnos na burze. Vybrali jsme konkrétní akciové tituly pro hypotetické portfolio v hodnotě za necelý čtvrt milion korun.

Výsledková listina závodu o tržní hodnotu jednoho bilionu dolarů postupuje podle abecedy. Jsme ale stále u písmene A. Po výrobci počítačů a mobilních telefonů Apple dosáhl rekordní sumy Amazon, globální e-shop, filmový producent a provozovatel sítě výkonných serverů k pronájmu.

Zakladatel firmy Jeff Bezos tak posiluje svou pozici na špičce žebříčku nejbohatších lidí světa. Podle časopisu Forbes je v současnosti jediným miliardářem s majetkem v hodnotě přesahující 100 miliard dolarů. Jmění druhého Billa Gatese je 90 miliard a třetího Warrena Buffetta 84 miliard.

Bezos růst tržní kapitalizace firmy nekomentuje. Mlčí také v případě kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten nejbohatšího muže světa a jeho firmu podezřívá z krácení daní a viní za podkopávání konkurence, včetně dopravy. Rozvážková divize Amazonu podle Trumpa ničí americkou státní poštu – United States Postal Service.

Strachy se před Amazonem netřese jen státní pošta, ale další firmy v byznysu. Amazon v USA provozuje vlastní letku, flotilu nákladních vozů a v některých městech také svou vlastní poslíčkovou službu. Světově chystá Amazon vyzvat velké rejdaře. Bezosova společnost nedávno získala povolení nutná k provozování vlastní zaoceánské kontejnerové přepravy.