Když se řekne "česká historie", většina si nejspíš vybaví Přemyslovce, Karla IV., husity či bitvu na Bílé hoře. Ale to podstatné zůstalo skryté, protože za vzestupy a pády téhle země ve skutečnosti stojí spíš nerostné bohatství než dynastické úspěchy a bitvy. Už Keltové položili základy zdejšímu státu díky zlatu. Za středověkou slávou, kdy země byla kontinuální velmocí, stojí kutnohorské stříbro a jílovské zlato, za pádem do bezvýznamnosti vyčerpání ložisek a levný kov ze zámoří. Průmyslové srdce Rakousko-Uherska z českých zemí udělalo železo a uhlí − a truchlivou historií moderní těžby uranu je škoda si kazit náladu.

Mohlo by se říct "co bylo, bylo", ale uranem příběh zdaleka nekončí. Pod zemí pořád ještě je docela hodně zlata, nově k tomu přibyly nedávno objevené zásoby velmi žádaného lithia. Mohlo by se tedy říct, že stačí tohle bohatství zvednout a budeme si žít jako ropní šejkové.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.