V prvním pololetí letošního roku změnilo dodavatele energií, tedy elektřiny a plynu, nejvíc zákazníků za posledních pět let. Konkrétně to podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) bylo 280 245 zákazníků u elektřiny a 156 434 u plynu.

Podle řady analytiků snaha ušetřit na dynamickém trhu poskytovatelů elektřiny a plynu pokračovala i v následujících letních měsících a rekordní počet přestupů bude pravděpodobně zapsán i za celý rok 2018.

Pro české firmy a domácnosti přitom měnit poskytovatele těchto služeb není tak přirozeným krokem, jako je tomu v mnoha jiných evropských zemích. Podle průzkumu časopisu dTest má zhruba polovina Čechů stejného dodavatele plynu a elektřiny déle než 15 let.

"Zdražují ceny elektřiny i plynu na burze, což se promítá také do konečných cen pro zákazníky, kteří hledají levnější alternativy," vysvětluje situaci analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Loni v červenci byla průměrná cena na denním trhu s elektřinou na burze 40,25 eura za MWh a u plynu 15,24 eura za MWh, letos v červenci to bylo 46,69 eura za MWh a u plynu 22,93 eura za MWh.