Ve sportu se občas stává, že poražený tým nedokáže přijmout prohru a místo toho zpochybní pravidla. V poslední době se něco takového děje i v Evropské unii. Přibývá zemí, které vyhrožují, že nebudou respektovat právoplatně schválené zákony. Patří k nim i Česko.

V poslední době Brusel navrhl několik opatření, která se Česku nelíbí. Jsou to hlavně povinné kvóty na přijímání uprchlíků a takzvaná zbraňová směrnice, která omezuje držení některých typů zbraní. Česko nedokázalo přesvědčit dostatek ostatních států, aby tyto návrhy neprošly, a bylo přehlasováno.

Kvóty Česko odmítlo plnit a Evropská komise (EK) ho kvůli tomu zažalovala u Soudního dvora EU, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce. Totéž se stane, pokud by Česko odmítlo naplňovat zbraňovou směrnici. Vládu k takovému kroku vyzývá opoziční ODS.

"Když začne platná pravidla zpochybňovat jedna země, mohou se přidat další. Pokud by Česko svým chováním přispělo k rozkladu systému pravidel v EU, bylo by to pro nás velmi nebezpečné," říká Petr Kaniok z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity. "Pro menší země je vždycky výhodné, když funguje nějaký nadnárodní právní řád. V rámci něj mají větší vliv, než kdyby se rozhodovalo jen čistě podle síly každého státu," dodává Kaniok.