Evropský parlament bude 12. září rozhodovat, jestli zpřísní ochranu autorských práv na internetu. Podle nové směrnice by se Google nebo Facebook museli s majiteli práv – například filmovými studii, nahrávacími společnostmi nebo vydavateli novin – dohodnout na podmínkách šíření obsahu.

Evropské sdružení autorských asociací (GESAC) spustilo kampaň, která má europoslance přesvědčit, aby směrnici podpořili. „Silní hráči ve světě digitální ekonomiky nadále generují obrovské zisky, zatímco tvůrci a umělci mají problém vydělat si na živobytí. Rovnováha mezi příjmy internetových platforem a honoráři, které z nich tvůrcům stojícím za jejich úspěchy odvádějí, je v současnosti zcela pokřivená,” tvrdí šéfka GESAC Véronique Desbrosses.

„Současná legislativa vznikla v době, kdy internet a cloudové technologie vůbec neexistovaly. Není proto na současnou situaci digitální transformace vůbec připravena,“ podotýká k plánovaným změnám ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach. „K obavám z údajné cenzury internetu nebo omezování svobody projevu není žádný důvod. Směrnice v její současné podobě představuje umírněný a vyvážený kompromisní návrh, který má jednoduše přizpůsobit legislativu modernímu digitálnímu trhu,“ dodal.

Sdružení GESAC v rámci kampaně osloví otevřeným dopisem všechny poslance Evropského parlamentu. Zorganizuje také debaty napříč Evropou a veřejné akce, které proběhnou před hlasováním 12. září v klíčových evropských městech. Hlavní informační platformou je speciální web a účet na Twitteru.