Růst české ekonomiky zpomalil ve druhém čtvrtletí letošního roku na 2,4 ze 4,2 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Analytici odhadují, že za celý rok ekonomika poroste zhruba o tři procenta.

"Tempo růstu české ekonomiky je stále znatelně pomalejší než loni, kdy zejména v první polovině roku tuzemská národohospodářská expanze kulminovala. Z podstatné části je tedy zpomalení dáno také efektem poměrně vysoké srovnávací základny loňského roku," říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Na růst české ekonomiky má aktuálně vliv několik klíčových faktorů:

1. Lidé se nebojí utrácet

Jedním z tahounů ekonomiky zůstává spotřeba českých domácností. "Její meziroční dynamika sice ve srovnání s předchozím kvartálem mírně zpomalila, udržela si ale příznivé tempo růstu 3,5 procenta, a přispěla tak k růstu HDP," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

České domácnosti utrácejí více než dříve. A to i díky rekordně nízké nezaměstnanosti, která v červenci jen mírně překročila tři procenta. Bez práce bylo 231 570 lidí, což je nejnižší červencová hodnota od roku 1997.

Firmy nutí nouze o zaměstnance zvedat platy. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. Čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad příští týden. Největší nouzi o zaměstnance mají průmyslové podniky, které obtížně shání kvalifikované dělníky. Právě v těchto firmách se loni nejčastěji přidávalo dvouciferným tempem – a to do velké míry díky odborářům, jejichž vyjednávací pozice vzhledem k situaci na trhu práce výrazně posílila. Díky vyšším příjmům mají lidé více peněz na utrácení, což se projevuje na vyšší spotřebě domácností. "Čechy zatím o spotřebitelský apetit nepřipravuje ani sílící růst cen bydlení či elektřiny," říká Kovanda.