Je to něco, co může konečně rozhýbat výstavbu nájemních domů v zemi, tvrdí shodně premiér Andrej Babiš i ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová o novém programu Výstavba.

V rámci něho chce vláda pomoci obcím a městům se stavbou či rekonstrukcí nájemních domů, ve kterých by bydlely tři kategorie nájemníků. První by tvořili lidé v obtížné sociální situaci. Na bydlení těchto lidí by obce dostaly od státu stoprocentní dotaci a v domech by pro ně vyčlenily maximálně 20 procent bytů. Stát by k tomuto účelu poskytoval ročně kolem dvou miliard korun.

Podle původních předpokladů se první žadatelé o sociální byty měli stěhovat nejpozději v polovině roku 2020. Zákon neprošel kvůli obstrukcím pravicových poslanců (chtěli jiný, lepší, ale na to, že měli dost času, když byli ve vládě, už zapomněli), čímž se na mnoho let dopředu zabetonovala výplata dávek na bydlení. Jen doplatek na bydlení určený pro ty nejchudší, který ovšem v reálu inkasují majitelé ubytoven, se pohybuje kolem tří miliard ročně. Stejná částka měla podle původních představ putovat na výstavbu a opravu bytů pro ty, kteří nemají na komerční pronájem. Že na něj podle tehdejších odhadů nemá zhruba půl milionu lidí, ovšem nasvědčuje tomu, že v Česku chybí nejen zákon o sociálním bydlení pro ty nejchudší, ale že politici absolutně nepochopili princip trhu s byty,
který se hodně liší třeba od obchodu s koblihami.

Na zbývajících 80 procent bytů v nájemních domech by mohly obce od státu čerpat výhodné úvěry. Tyto byty budou určeny pro další dvě kategorie žadatelů. V první skupině jsou ti, jejichž profese obec nutně potřebuje − třeba učitelé či lékaři. Poslední kategorii tvoří "ostatní". Mohli by to být třeba i senioři či matky samoživitelky.

Vláda chce začít s tímto programem co nejdříve. Na pre­miérovi je znát nervozita z toho, že jím dlouhodobě slibované dostupnější bydlení stále není a vládní politici spíše přešlapují na místě. Například zákon o sociálním bydlení, který slibovala už minulá vláda Bohuslava Sobotky s účastí ANO a KDU-ČSL, tak dlouho poslanci projednávali, až se nakonec většinově shodli, že je hodně špatný. Nynější vláda tedy pracuje na novém návrhu, který ale ještě ani nepřišel do Poslanecké sněmovny.

Za tohoto stavu avizuje ministryně Dostálová zmiňovaný program, který chce co nejdříve dostat k lidem. Velmi dobře ví, stejně jako další politici, že předvolební sliby ohledně dostupnějšího bydlení jsou tím, co může zabírat na voliče v podzimních komunálních volbách velmi silně. Však také zástupci všech stran dávají bydlení buď na úplně první, nebo jedno z prvních míst svých volebních programů.