Kanada je pod stále rostoucím tlakem, aby se s USA dohodla na revizi Severoamerické dohody o volném obchodu, známé pod zkratkou NAFTA.

Tento týden překvapivě Washington a Mexiko dojednaly nové podmínky vzájemného obchodu. Kanada ale zatím zůstává mimo. A čas rychle běží. Americký prezident Donald Trump dal vyjednavačům čas do pátku. "Je tu možnost, že se dohodneme do pátku. Je to ale stále jen možnost, protože vše závisí na tom, zda to nakonec bude opravdu dobrá dohoda pro Kanadu," prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau. "Žádná dohoda je lepší než špatná," dodal rezolutně.

Vztah mezi Kanadou a USA, tradičně blízkými spojenci, v posledních měsících neprochází snadným obdobím. Prezident Trump uvalil cla na hliník a ocel z řady zemí, a to včetně Kanady.

Na to Kanaďané odpověděli podobně. Novými tarify pak zatížili výrobky, jako jsou třeba jogurty nebo pomerančový džus z USA.

Po červnovém zasedání skupiny nejvyspělejších ekonomik G7 pak Trump zase označil kanadského ministerského předsedu za "nečestného a velmi slabého". Trump tvrdil, že na zasedání G7 Trudeau vystupoval k USA smířlivě. Jenže po odjezdu amerického prezidenta na tiskové konferenci Trudeau označil americká cla na hliník a ocel za "urážlivá". A tím Trumpa pohněval.