O kontrole prodeje zbraní se vedou dlouhé diskuse − zatím ještě mají smysl, protože prakticky všechny použitelné střelné zbraně pocházejí z továren, a jsou tedy relativně snadno vysledovatelné. Jenže to se může s nástupem 3D tisku a volně šiřitelných programů rychle změnit. Pak už budou úvahy o zpřísnění kontrol zbytečné a do šrotu mohou jít i bezpečnostní magnetické rámy na letištích.

Není to hudba vzdálené budoucnosti: letos v srpnu se Facebook rozhodl zablokovat profily, které se 3D tisku střelných zbraní věnovaly. Stalo se to v době, kdy weby šířící programy pro jejich tisk v USA čelí soudním sporům.

První zabavená pistole

Že je k obavám z těchto zbraní důvod, dokládá nedávná zpráva organizace Transportation Security Administration (TSA), která je součástí amerického ministerstva vnitra a zodpovídá za bezpečnost veřejné dopravy. Uvádí, že za poslední dva roky zaznamenala dva pokusy dostat na palubu letadel plastové střelné zbraně a dva pokusy cestovat s nimi v rozloženém stavu nebo s jejich díly.

Mluvčí organizace Michael Bilello současně odmítl tvrzení, že 3D zbraně nejsou detekovatelné běžnými prostředky ochrany letišť: "Důstojníci TSA jsou školeni, aby je rozpoznali, a disponujeme metodami, které to dokážou," tvrdí. Jenže dvě nalezené pistole za dva roky nevypovídají nic o tom, kolik už se jich letadlem bez problémů přepravilo.

K jednomu z prvních odhalení došlo před dvěma lety, kdy agenti TSA na mezinárodním letišti Reno-Tahoe v Nevadě zadrželi pasažéra, který cestoval s plastovou replikou zbraně, která ovšem byla nabitá pěti kusy skutečného střeliva ráže 5,5 milimetru. Ta je sice považovaná spíš za rekreační (nebo pro likvidaci malé škodné typu krys), ale na krátkou vzdálenost zabít může a do letadla rozhodně nepatří.