Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním televizním projevu navrhl zmírnit chystanou důchodovou reformu. Zvýšit věk pro odchod do penze pro ženy chce jen o pět let, místo vládou plánovaných osmi. Rusky nyní odcházejí do důchodu v 55 letech. Zvýšení penzijního věku mužů z 60 na 65 let by prezident neměnil, napsala agentura TASS.

Putin mimo jiné navrhl, aby matky s mnoha dětmi mohly jít do důchodu předčasně. Matky tří dětí by tak mohly odcházet do penze v 57 letech, matky čtyř dětí v 56 letech a matky pěti dětí v 50 letech.

Prezident chce také zachovat výhodné podmínky i pro některé rizikové profese, jako jsou například horníci nebo pracovníci chemického průmyslu. Navrhuje také zavést trestní odpovědnost pro zaměstnavatele, kteří by propustili zaměstnance v důchodovém věku.

Kontroverzní vládní návrh přijala ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) v prvním čtení 19. července. Prodloužení aktivního pracovního věku přitom vyvolalo v Rusku protesty už na jaře záhy po oznámení, že se taková změna chystá, a poprvé po dlouhé době snížilo i Putinovu popularitu.

Prezident se k návrhu poprvé vyjádřil na konci července téměř po tříměsíčním mlčení. Médiím tehdy řekl, že se mu zvýšení důchodového věku nelíbí, stejně jako většině ruských občanů.

Ve středu Putin uvedl, že změny v důchodové politice jsou nutné, protože bez nich hrozí, že se ruský penzijní systém zhroutí, poroste inflace i chudoba v zemi. Nevyváženost stávajícího systému je přitom podle prezidenta přímým důsledkem demografických potíží způsobených druhou světovou válkou a ekonomického a sociálního chaosu v 90. letech.

Změny, které navrhuje Putin, budou do chystaného opatření zaneseny co nejdříve, uvedl ve středu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Duma by měla návrh projednávat ve druhém čtení na podzim.

Ruský list Vedomosti ve středu s odvoláním na vládní zdroje napsal, že v případě, že prezident zmírnění důchodové reformy navrhne, diskuse o ní se tím uzavře.